Manyetik Sensörler ve Transdüserler

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektrik Bölümü Bölümünden Manyetik Sensörler ve Transdüserler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Manyetik Sensörler ve Transdüserler

  Reklam  Manyetik Sensörler ve Transdüserler

  Forum Alev
  Bir tel bobin haline getirilip içinden akım geçirilirse, bu bobinin içinde ve çevresinde manyetik alan oluşur. Bu manyetik alan gözle görülmez. Ancak bu bobinin içerisindeki nüvenin hareketi ve bobinin çevresinden yaklaştırılan metaller bobinin indüktansını değiştirir. İşte bu prensipten hareketle manyetik sensörler geliştirilmiştir.

  Manyetik sensör ve transdüserlerin bir çok kullanım alanı vardır. Bunlar günlük hayatımızda daha çok güvenlik gerektiren yerlerde metallerin (silah, bıçak gibi) aranmasında, hazine arama dedektörlerinde kullanılır. Sanayide ise kumanda ve kontrol sistemlerinde, tıp elektroniğinde, fabrikalarda, otomatik kumanda kontrol uygulamalarında, yer değişimlerinin hassas olarak ölçülmesinde kullanılır.  Bobinli manyetik sensörler: Bir bobinin içinde bulunan nüvenin konumu yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi hareket ettildiği zaman bobinin indüktansı değişmektedir. İşte bu prensipten yola çıkılarak bobinli manyetik sensörler geliştirilmiştir.

  Elektronik Devreli Manyetik Sensörler (Yaklaşım Sensörleri)


  İçinden akım geçen bir bobinin çevresinde manyetik alan oluşuğundan bahsetmiştik. Bu manyetik alanın içine metal bir cisim girerse bu bobinin indüktansı değişir. Bu indüktans değişimi sensörün içinde bulunan devrenin dengesini (rezonansını) bozar. Sensörün içinde bulunan ölçüm yapan devre sayesinde metalin yaklaştığını ve ne kadar yakın olduğunu tespit edebiliriz.  Hazine arama cihazlarında sürekli manyetik alan yayılıyor, metal bir cisim bizim cihazımızın manyetik alanı içine girdiğinde cihaz bizi uyarıyor. Büyük alışveriş merkezlerinde bulunan metal arama cihazları da aynı prensiple çalışmaktadır.

  Alan (Hall) Etkili Transdüserler


  Alan etkili transdüserler hassas mesafe, pozisyon ve dönüş algılayıcıları olarak kullanır. Çalışma prensipleri ise iletken ya da yarı iletken malzemeden yapılmış bir levha yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi bir manyetik alan içindeyken, A ve B uçlarından DC gerilim uygulandığında, C ve D noktaları arasında bir potansiyel fark oluşur. Bu gerilimin değeri manyetik alana levhanın yakınlığı ile değişir. Bu prensipten yararlanılarak alan etkili transdüserler doğmuştur.

 2. Alev
  Özel Üye

  Manyetik Sensörler ve Transdüserler Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
manyetik sensör nedir,  manyetik sensörler nedir,  manyetik sensörler hakkında bilgi,  bobinli manyetik sensörler,  manyetik sensör ve transdüser nedir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi