Elektrik Komütatör Montajı

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektrik Bölümü Bölümünden Elektrik Komütatör Montajı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Elektrik Komütatör Montajı

  Reklam  Elektrik Komütatör Montajı

  Forum Alev
  Komütatör Montajı

  Diğer adıyla İkili(çiftli) Anahtar  Bu anahtarlar 2 farklı Lamba yada elektrikle çalışan 2 farklı cihazları komuta etmek için kullanılır. Tekli anahtardan mantık olarak pek farklı olmamakla beraber 2 tekli anahtarın bir noktada toplanmış halide diyebiliriz.

  Temelde 3 klemenslidir. Yani tesisatın bu anahtara göre daha önceden döşenmiş bir faz 2 tanede hedeflenen noktaya(lamba vb) giden kablo olmalıdır. Şayet duvardaki tesisatınızda 2 kablo (tekli anahtar için) var ise bunu komütatörde kullanamazsınız.


  Yukardaki şemada gördüğünz gibi 2 farklı yere bir elektriği ulaştırıyoruz. Bu tip anahtarlada montajda kısmen yanlışlıklar yapılabilir.Bunu önlemenin yolu anahtarı tanımaktan geçer . Bu anahtarda kabloların tutturulacağı 3 klemensten bahsetmiştik. İşte püf noktası anahtarın arkasında bulunan yanyana bulunan klemensler hedef lenen bölgeye giden hatların takılacağı noktalardır. Tek kalan klemens ise ana elekriğin bağlanması gereken klemenstir. Böylelikle anahtarın birine basıldığında elekrik ordan hedef bölgeye geçer.

  Bu tür anahtarlarda sıva içinde nötr ler direk hedefe önceden cekilmişlerdir. Resimdeki montaj klavuzunda anahtara gelen hatlar hedef(misal lambadan dönen) hattın uclarıdır.


 2. Alev
  Özel Üye

  Elektrik Komütatör Montajı Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
ikili elektrik düğmesi nasıl bağlanır,  çiftli elektrik düğmesi nasıl bağlanır,  ikili elektrik anahtarı nasıl bağlanır,  çiftli elektrik anahtarı nasıl bağlanır,  ikili elektrik anahtarı nasıl takılır
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi