Dimmer ile AC motor kontrolü

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektrik Bölümü Bölümünden Dimmer ile AC motor kontrolü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  efecelebi
  Yeni Üye
  Reklam

  Dimmer ile AC motor kontrolü

  Reklam  Dimmer ile AC motor kontrolü

  Forum Alev
  Arkadaşlar arama yaptım ama net bir cevap bulamadım, elimde basit bir dimmer devresi var ampulde gayet kararlı, bunu eski bir elektrikli süpürge motoruna bağlayarak motorun hızını kontrol etmeyi düşünüyorum (bu motor dikiş makinasına bağlı) ,
  sorunum şu:
  motor birden kalkıyor hızlanıyor, potu biraz kısıyorum motor duruyor, biraz araştırdım elektriğin kömürle aktarıldığı tip motorlarda bu tip bir sistemle ayarlama yapılabiliyormuş ama kömürlü olmayanlarda frekans değiştirilerek motor kontrolü yapılabiliyormuş (bu tip olan motor sürücüleri biliyorum, hatta birkaçtanede tamir amaçlı elimden geçti)
  ve bu sürücülerde epey pahalı.
  Sizden ricam bu edindiğim bilgiler doğrumu?
  Dimmer ile AC motorkontrolü yapmam için gerekli olanlar nelerdir?
  Saygılar...
 2. 2
  efecelebi
  Yeni Üye

  --->: *Dimmer ile AC motor kontrolü*

  Reklam  8 görüntülenme 0 cevap arkadaşlar dolu bir forum olarak görüyorum burayı ama banamı öyle geldi acaba? 3. 3
  orkan59
  Yeni Üye
  elektrik süpürgesi dikiş makinalrındaki motorlar üniversal motorlar olarak adlandırılır. açıkçası sninde dediğin gibi kömürlü motorlar olarakta adlandırılabilir. bu tip motorlar hem dc de hemde ac de çalıştırılabilir aralarında bazı farklar vardır ama ac motorlar yani kömürsüz tip sincap kasefli tabir edilen motorların devrini ancak frekansları ve kutup sayılarıyla ayrlayabilrsin kutup sayısını zırt pırt değiştiremeyeceğin için frekansını değiştirerek ayarlayabilirsin bu tür devrelerde motor sürücü devreliri olarak adlandırılır dediğin gibi maliyetleri çok yüksek olup yarı iletken malzemelereden üretilir. umarım yardımcı olabilmişimdir. 4. 4
  efecelebi
  Yeni Üye
  Alıntı orkan59 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  elektrik süpürgesi dikiş makinalrındaki motorlar üniversal motorlar olarak adlandırılır. açıkçası sninde dediğin gibi kömürlü motorlar olarakta adlandırılabilir. bu tip motorlar hem dc de hemde ac de çalıştırılabilir aralarında bazı farklar vardır ama ac motorlar yani kömürsüz tip sincap kasefli tabir edilen motorların devrini ancak frekansları ve kutup sayılarıyla ayrlayabilrsin kutup sayısını zırt pırt değiştiremeyeceğin için frekansını değiştirerek ayarlayabilirsin bu tür devrelerde motor sürücü devreliri olarak adlandırılır dediğin gibi maliyetleri çok yüksek olup yarı iletken malzemelereden üretilir. umarım yardımcı olabilmişimdir.

  Cevap için tşk. ederim, ama arkadaşım verdiğin cevabı bildiğimi ilk mesajımda belirtmişim zaten sen biraz detaya inmişsin yinede tşk;)
  Benim sorunum şuydu :
  motor birden kalkıyor hızlanıyor, potu biraz kısıyorum motor duruyor, yani kararlı değil
  Saygılar...


+ Yorum Gönder
dimmer ile motor kontrolü,  kömürlü motorlar
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi