Yağmurlu Havada Yıldırımdan Korunma Adına Bilgiler

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektrik Bölümü Bölümünden Yağmurlu Havada Yıldırımdan Korunma Adına Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Mattet
  Usta Üye
  Reklam

  Yağmurlu Havada Yıldırımdan Korunma Adına Bilgiler

  Reklam  Yağmurlu Havada Yıldırımdan Korunma Adına Bilgiler

  Forum Alev
  YAĞMURLU HAVALAR VE YILDIRIM HAKKINDA BAZI BİLGİLER

  Dünyada saniyede 100, bir günde de 8 milyon civarında yıldırım
  oluşmaktadır. Bir yıl içinde bir kişinin yıldırım tarafından çarpılma
  olasılığı 1/600,000.dir. Diğer meteoroloji karakterli doğal afetlerde
  olduğu gibi, yıldırım tarafından çarpılma ihtimalini veyıldırımlardan
  dolayı olan can ve mal kayıplarını en aza indirebilmemiz için
  insanlarımızın öncelikle bilgilendirilmesi şarttır.
  Ayrıca kamuoyunda yıldırımın oluşumu ve yıldırımdan korunma konusunda yerleşmiş çok eksik ve yanlış olan bilgilerin de düzeltilmesi gerekmektedir.
  Yıldırım, kurbanlarını daha çok tarlada çalışırken, ata binerken,
  bisiklet sürerken, dağa tırmanırken, dışarıda oynarken, balık tutarken,
  ağaç altında dururken, çobanlık yaparken, normal telefonla konuşurken, banyodayken, yüzerken veya küçük teknelerle denize açılmışken yakalamaktadır. Nerede olursanız olun öncelikle yıldırımdan korunmak için şu 30/30 kuralına uyun: Şimşek çaktıktan sonra 30 saniyeden daha az bir süre içinde gök gürültüsünü duyduğunuz andan en son gök gürültüsünden 30 dakika geçene kadar yıldırım tehlikesi içindesiniz. Gök gürültülü bir fırtınaya yakalandığınız zaman en iyi korunma İÇERİ girmektir. Eğer bina ve otomobil gibi kapalı bir sığınak mevcut değilse yüksek yerlerden ve tek kalmış ağaçlardan mutlaka uzak durmalısınız. Açık arazide eğer saçınız dikleşmeye başlıyorsa, deriniz sızlıyorsa ve/veya çatırdama gibi bir ses duyuyorsanız, DİKKAT! size her an yıldırım çarpabilir. Tehlike durumunda hemen ya hızla alçak bir yere kaçın ya da yere çömelin ve başınızı dizlerinizin arasına alarak hedef küçültünüz. Asla yere yatmayın. Eğer yüksek ve düz bir yerdeyseniz başınızı mümkün olduğu kadar alçakta tutun, fakat yere uzanmayın. Bazen elektrik yükünün
  büyük kısmı yıldırımın çaktığı noktanın yakınındaki yüzeyde yoğunlaşır. Bu yüzey akımı vücuda geçerek, ölüme ve yaralanmaya sebep olabilmektedir. Bunun için, mümkün olduğu kadar yere çökmeli ve ayak parmaklarının üzerinde durarak yerle teması en aza indirmeliyiz. Voltaj farkı yaratmamak için de ayaklarımızı birleştirmeliyiz.Gök gürültülü ve şimşekli bir fırtınanın hüküm sürdüğü hava şartlarında, bulunulan yere göre aşağıda özetlenen kurallara dikkat edilmelidir;  AÇIK ARAZİDE:
  1. Sığınabileceğiniz bir bina veya otomobil arayınız.
  2. Bina veya otomobil yoksa,mağaralar, kuru hendek ve arklar, vadiler, kanyon veya en az boyunuzla aynı yüksekliğe sahip alçak ağaç
  kümeleri arasındaki boşluklar sığınabileceğiniz en güvenli yerlerdir.
  3.Eğer sığınabileceğiniz hiç bir yer yoksa bulunduğunuz yerdeki en yüksek cisimden uzak durunuz.
  4. Eğer etrafınızda dağınık şekilde bir kaç tane ağaç bulunuyorsa, en yakınınızdaki ağaca, o ağacın yüksekliğinin iki katı kadar uzaklıkta bir yerde başınızı dizlerinizin arasına koyarak yere çömeliniz. Asla tek başına duran bir ağacın altına girmeyin.
  5. Kamp araç ve gereçleri, balık oltası, golf sopası, kazma ve kürek gibi metal cisimleri elinizde bulundurmayın. Bisiklet, motosiklet, traktör gibi üstü açık araçları terk edin.
  6. Dağ ve tepelerin doruklarından, açık alanlardan, tel örgülerden, tren yolundan, metal çamaşır iplerinden, açık sundurma ve barakalar ile her türlü elektrik iletebilen cisimlerden kaçınınız.
  7. Tel örgü, telefon ve elektrik hatları, metal boru döşenmesi, ray ve çelik yapılardaki çalışmalara ara veriniz.
  8.Yüzüyor veya su yüzeyindeki bir kayıkta bulunuyorsanız, sudan derhal çıkınız, kayığı terk ediniz. Nehir, göl ve benzeri sulardan uzak durunuz.
  9. Yerle metal bir ekipman ile ilişkili olan traktör veya saban gibi alet ve
  araçla çalışmayı bırakınız.
  10. Grup halindeyseniz, bir birinizden en az 1.5 m uzakta durunuz.
  11. Dağda ağaç sınırından daha yüksekteyseniz,hemen ağaçlık alana ininiz.

  BİNA İÇİNDE:
  1. Bahçe ve balkonunuzdaki hafif eşyaları ve taşınabilir metal araçları içeriye alınız.
  2. Pencere ve kapıları kapatınız. Yıldırım sizi açık pencereden girerek de çarpabilir.
  3.Kapatılamayan kapı ve pencerelerden, soba, ocak ve şöminelerden,
  radyatörlerden, metal borulardan, lavabo ve küvetten, fişi prize takılı elektrikli ev aletlerinden uzak durunuz.
  4. Banyo yapmayınız, duş almayınız. Elle bulaşık yıkamayınız. Metal su tesisatından uzak durunuz.
  5. Açık kaplardaki yanıcı ve parlayıcı maddelerden uzak durunuz.
  6.Çamaşır ipindeki çamaşırları toplamaya kalkışmayınız. 7. Fırtına anında çok gerekmedikçe kablolu telefonla konuşmayınız, kablolu televizyon seyretmeyiniz. Elektronik ev aletlerinin fişini çekiniz.
  8. İnsan vücuduna yakın tutulan saç kurutma makinası, tıraş makinesi gibi elektrikli aletleri de asla kullanmayınız veya tamir etmeye kalkışmayınız.

  OTOMOBİLDE:
  1.Eğer seyahatteyseniz taşıtın içinde kalınız. Üstü kapalı otomobiller yıldırımdan korunmak için bulunulabilecek en güvenli yerlerden biridir.
  2.Gök gürültülü fırtına geçene kadar aracınızı yolun kıyısında güvenli bir yere çekiniz.Aracınızın üzerine ağaç devrilmemesine, sel sularına kapılmamaya ve olası bir trafik kazasına neden olmamaya dikkat ediniz. 3.Fırtına sonrası, yolun yüzeyi sudan görülemiyorsa o suya asla girmeyiniz.
 2. 2
  KEM@L
  Emekli

  --->: Yağmurlu Havada Yıldırımdan Korunma Adına Bilgiler

  Reklam  Bende Birşey Eklemek Istiyorum ;
  - Eğer üzrinizde Metal (bozuk Para Gibi) Maddeler Varsa Bunlarda Yildirimi çeker Bunlari Ağaç Diplerine Gömebilirsiniz.(tabi Yerini Unutmamak şartiyla) 3. 3
  Petibör
  Üye
  Teşekkürler, gerekli bilgiler... Bende birşeyler eklemek istiyorum ;)
  Sağanak yağışlı ve gök gürültülü havada dışarıdaysanız yıldırımdan korunmak için nereye saklanmanız gerekiyor?

  BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, yıldırım düşmeden önce, fırtına bulutu içindeki yük havayı iyonize edecek güce ulaştığında şimşek oluşuyor. Yağmur bulutlarının alt yüzeylerindeki büyük negatif yük içindeki elektronları iterek orayı da pozitif yüklü hale getiriyor ve bu yük saniyede 1000 kilometre hızla bulutlardan toprağa iniyor, yani kısa devre yapıyor. Ancak bu düzenli bir süreç değil, Yerden de buluta doğru bir boşalma oluyor. Yerden 100 metre yükseklikte bu iki akım birleşiyor ve iletkenliği çok fazla olan bir koridor oluşuyor. Bu akımlara adım (step), aşağıya doğru çaktıkları yola da adım öncüsü (step leader) deniyor. Bunlar yüzeye yaklaşırken, adım öncülerinin çevresindeki elektrik alanı yerdeki nesnelerin gökyüzüne doğru yükselen ışık sütunu yaymalarına neden oluyor. İlk önce daha uzun nesneler ile sivri ya da keskin kenarları olan nesneler ışık yaymaya başlıyor. Azalan adım öncülerine ulaşmada ilk ışık sütunu devri tamamlıyor ve yıldırım düşmesini tetikliyor.

  Bu şu anlama geliyor ki açık bir alanda kendi başlarına duran uzun, sivri nesnelere yıldırım düşme riski daha fazla. Ancak bu kesin değil, çünkü bazen uzun bir ağacın yanındaki düz zemine de yıldırım düşebiliyor.

  Sağanak yağmurda dışarıda kalanlar için en güvenli yer, bir araba ya da diğer kapalı metal yapılardır. Bu olmadığı takdirde ise, bir çukur, hendek ya da düzenli yükseklikteki çalılık hiçbir şey olmamasından iyidir. Su-kara, kaya-toprak, ağaç-tarla gibi farklı zeminlerden uzak durun. Aynı zamanda metal objelerden ve diğer insanlardan en az 5 metre uzaklıkta olun. Çünkü yıldırım bir nesneden diğerine sıçrayabilir.


  Kaynak: Zaman+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi