Ehliyet Sınavı Hakkında Genel Bilgiler

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Ehliyet Bölümünden Ehliyet Sınavı Hakkında Genel Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DR.MATRİX
  Özel Üye
  Reklam

  Ehliyet Sınavı Hakkında Genel Bilgiler

  Reklam  Ehliyet Sınavı Hakkında Genel Bilgiler

  Forum Alev

  Trafik Ehliyet Sınavı
  MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜ ADAYLARI SINAVI
  SINAV KILAVUZU

  Ehliyet Sınavı Hakkında Genel Bilgiler


  Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavları(MTSAS) karayollarında seyreden araçları kullanacak sürücü adaylarına yönelik, teorik dersleri kapsayan, merkezi sistemle yapılan sınavlardır.
  Sınav yılda 6 kez, 81 il merkezinde yapılmaktadır.
  Başvuru sayısının beklenenden fazla olması durumunda ilçe merkezleri de yeni sınav merkezleri olarak belirlenebilmektedir.
  Aday, Motorlu Taşıt Sürücü Belgesi alabilmek için teorik ve uygulamalı yapılan MTSAS’a girmek zorundadır. MTSAS sonuçlarından sonra aday başarılı ise sertifika almaya hak kazanacaktır. Emniyet Genel Müdürlüğü on-line olarak merkezimizden sertifika kontrolü yaptıktan sonra sürücü belgesi düzenleyecektir.
  MTSAS’a sadece il/ilçe millî eğitim müdürlükleri tarafından başvuruları onaylanan adaylar girebilecektir. Onayı yapılmayan veya reddedilen adaylar kesinlikle sınava giremeyecektir.
  Sınava katılmak için aday bilgilerinin doğru ve eksiksiz olarak başvuru tarihleri arasında girilmiş olması gerekmektedir. Belgelerin doğruluğundan aday, sisteme bilgililerin doğru işlenmesinden motorlu taşıt sürücü kurs müdürlüğü sorumlu olacaktır.
  Adaylar en fazla 5 teorik, 5 uygulama sınavına girme hakkına sahiptir. Sınav döneminde sınava girmesi gerekirken girmeyen adayın hakkı kullanılmış sayılacaktır. Aday, her sınavda başarılı olduğu derslerden muaf olup başarısız olduğu derslerden sınava girecektir.
  İlk defa sınava girecek adaylar sertifika türlerine göre;
  A1, A2, B, C, D, E, F, G sertifika türlerinde;
  *İlk Yardım Bilgisi,
  *Trafik ve Çevre Bilgisi,
  *Motor ve Araç Tekniği Bilgisi,

  H sertifika türünde;
  *İlk Yardım Bilgisi,
  *Trafik ve Çevre Bilgisi derslerinden sorumlu olacaktır.

  Sertifika farkı için sınava girecek adaylar ilgili mevzuatta belirtilen derslerden sorumlu olacaktır.
  Sisteme girilen adres bilgileri ve aday fotoğrafı Emniyet Genel Müdürlüğü ile
  paylaşıldığından doğru bilgilerin dikkatlice girilmesi gerekmektedir.

  Sisteme girilecek olan fotoğrafın son 3 ay içinde çekilmiş, renkli ve vesikalık olması, adayın yüzünün tanınabilecek şekilde görünür olması gerekmektedir. Daha önceden bir başka yerde kullanılmış fotoğraflar geçerli sayılmayacaktır.
  Teorik sınav sonuçları açıklandıktan sonraki ilk haftanın sonunda (cumartesi bitmezse pazar günü veya takip eden diğer hafta sonları) uygulama sınavı yapılacaktır.
  Özel durumlarda Milli Eğitim Bakanlığı açıklama yapacaktır. 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Ehliyet Sınavı Hakkında Genel Bilgiler

  Reklam  Ehliyet sınavları iki aşamadan oluşmaktadır.Bunların birisi yazılı olan diğeri ise uygulamalı olandır.Yazılı sınavlarda motor ilk yardım trafik bilgileri gibi konular yer alırken uygulamada ise direksiyon ve araç kullanımına dikkat edilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi