Elveda Rumeli Neden Makedonya'da ?

Müzik ve Eğlence Bölümünden Elveda Rumeli Neden Makedonya'da ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  dark.water
  Asker Üye
  Reklam

  Elveda Rumeli Neden Makedonya'da ?

  Reklam  Elveda Rumeli Neden Makedonya'da ?

  Forum Alev

  Genel olarak Balkanlar özel olarak da Makedonya Osmanlı imparatorluğu içersinde en fazla etnik grubun bir arada uzun yıllar barış içinde yaşadığı bir bölgedir. Fakat Osmanlı İmparatorluğu gerileme ve çöküş dönemine girdiği yıllarda Başta Fransız etkisindeki Milliyetçilik akımları ve Rus etkisindeki Pan Slavizim akımlarının cereyanında kalarak en büyük çözülmelerin yaşandığı bölgelerinden biri olmuştur.. Denilebilir ki İmparatorluk ilk Balkanlardan çökmeye başlamıştır. Bu sebeple hikayemizin geçtiği yıllar, Balkanların ve Makedonya’nın en karmaşık olduğu yıllardır ve Osmanlı imparatorluğu içinde Türk milliyetçiliği ya da o dönemdeki tabiriyle Jön Türk hareketi ve akabinde İttihat Terakki cemiyetinin merkezi yine bu bölge olmuştur. Doğal olarak böylesine büyük toplumsal olayların yaşandığı bir bölgede sıradan insanların hayatlarında büyük trajediler eksik olmamıştır. Hikayemizin ana kahramanı olan Sütçü Ramiz’te bu döneme tanıklık etmiş sıradan bir Türk köylüsüdür. Onun ve ailesinin hikayesi bir anlamada İmparatorluğun çöküş hikayesinin de başlangıcı olmuştur. İşte bu sebeple Makedonya hikayemiz için seçtiğimiz mekan olmaktadır.

  Dizi Makedonya’nın Manastır ( BİTOLA ) kenti ve çevresinde çekilecektir. Manastır kenti Osmanlı döneminde 3.Ordu’nun merkezi olarak kullanılmıştır. Manastır yakınlarında bulunan RESNE şehri de doğal mekanlardan biri olacaktır. Yine Manastır’a 30 dakika mesafede göl kenarında bulunan OHRİD şehrinde ki Osmanlı evleri ve sokakları dönemi canlandırmak için uygun imkanlar vermektedir. Manastır’a yakın Bir Türk köyü ana mekanlardan biri olacaktır.Manastır’da bulunan Askeri İdadi binası,Askeri merkez binası, Türk Okulu, İshakpaşa Camii ve Manastır Osmanlı eski pazarı dizini ana mekanlarıdır.

  Bu mekanların kullanımı için Manastır Belediyesi ve Makedon Kültür Bakanlığı’yla işbirliği başlamıştır. Makedonya’daki Türkler devletin her türlü kurumunda görev almaktadırlar. Türkiye’den gelen ekiplere yardıma hazırlardır. Makedonya ve Kosova’da Türk tiyatroları bulunmaktadır. Üsküp Halk Tiyatrosu senelerdir profesyonel olarak Türkçe oyunlar sahnelemektedir. Makedon Drama Okulundan mezun ve profesyonel oyunculuk yapmakta olan birçok Türk oyuncu bulunmaktadır. Dizide ki castımızda bu oyuncularla işbirliği yapacağız. Ayrıca Makedon ve Arnavut oyuncularda dizide görev alabilecekler. Makedonya ve özellikle Manastır kenti 1907 tarihinde geçen bir hikayeyi canlandırmak için gerekli tüm olanaklara sahip ve işbirliğine hazırdır.

  Makedonya ve Manastır bu hikayenin duygusunu gerçekçi sunmamız için bizce en doğru yerdir.
 2. 2
  oguzcetn
  Üye

  --->: Elveda Rumeli Neden Makedonya'da ?

  Reklam  paylasım icin cok saolllllllll 3. 3
  ∂єℓi кιz
  Usta Üye
  paylaşım için teşekkürler5 üzerinden | Toplam : 0 kişi