Yapağılı Köyü Dinar - Afyonkarahisar

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Yapağılı Köyü Dinar - Afyonkarahisar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Yapağılı Köyü Dinar - Afyonkarahisar

  Reklam  Yapağılı Köyü Dinar - Afyonkarahisar

  Forum Alev
  Yapağılı Köyü Dinar - Afyonkarahisar

  Yapağılı, Afyonkarahisar ilinin Dinar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  1864 yılında başlayan sürgün neticesinde köy halkı ilk olarak (Osmanlı'nın nüfusa ihtiyacı olan) Balkanlara yerleştirilmiştir.

  1864-1874 yılları arasında Balkanlarda yapılan Osmanlı-Rus savaşında, bölegeye yerleştirilen Adigeler'in Osmanlı lehine Ruslara karşı savaşmaları ve etkili olmaları, savaş sonrasında yapılan anlaşmada Rusların isteği üzerine "Rus sınırlarına yakın bölegelere Kuzey Kafkasyalıların yerleştirilemeyeceği, yerleştirilenlerin ise yerleştikleri bölgelerden boşalacağı" maddesi kondu. Bu madde gereğince ikinci bir sürgüne tabi tutulan köy halkı Afyon 'un Dinar ilçesine gelmiş, Dinar'a bağlı Yapağlı Köyü'nü kurmuşlardır.

  Az öncede değindiğimiz gibi, 1864 sürgününden sonra yerleştikleri toprakları (Balkanlar'da) düşmana karşı savunmada geri kalmayan Kuzey Kafkasyalıların birer mensubu olan köy halkı, 1. Dünya Savaşında da vatan savunmasında etkili olmuştur. Sadece Çanakkale Savaşında köyün her sülalesinden 62 şehidi vardır. Köyün her ailesi 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşında şehit ve gaziler vermiştir.

  Köye isminin verilmeside ilginçtir. O dönemde dağda çobanlar koyunları otlatırken, koyunların yünlerinin makilere -çalılara- takılması sebebiyle o bölge bembeyaz görünürmüş. Bunu gören o çevrede yaşayan Yörüklerde köye Yapağlı demeye başlamışlar ve bu isim köy halkı tarafındanda benimsenmiş, bu ismi koymuşlardır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Afyonkarahisar iline 123 km, Dinar ilçesine 13 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007
  2000 238
  1997 223

  Ekonomi

  Köyde yaşayanların gelir kaynağı tarım, hayvancılık ve su kaynağından dolayı Yapağlı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesinde kurulan alabalık üretim ve su ürünleri işleme tesisidir.Afyon'da ilk ve tek olarak bu köyde tesfiye (tarlaların toplulaştırılması) yapılmıştır. Bu sayede tarlalara ulaşım yolları düzene girmiş, tek bir şahsın bütün tarlaları bir yerde toplanmış ve tarım kalitesi bir kat daha artmıştır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Lütfüllah Şimşek
  2004 - Yusuf Özen
  1999 - Mevlüt Şimşek
  1994 - Mevlüt Şimşek
  1989 - Ahmet Uğur
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Yapağılı Köyü Dinar - Afyonkarahisar

  Reklam  Yapağılı Köyü Dinar - Afyonkarahisar a 120 km uzaklıkta bulunan yaklaşık 500 nufuslu bir köydür köyde altyapı adına ilk okul bulunmakta olup sağlık evi yoktur yollar asfalt olup ptt şubesi bulunmuyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi