Camili Köyü Emirdağ

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Camili Köyü Emirdağ ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Camili Köyü Emirdağ

  Reklam  Camili Köyü Emirdağ

  Forum Alev
  Camili Köyü Emirdağ

  Emirdağ Camili Köyü - Camili Köyü Hakkında Camili Köyü Tanıtımı - Camili Köyü Resimleri

  İlçe: EMİRDAĞ

  İl: AFYONKARAHİSAR


  Köy Muhtarı: MEHMET KURU


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  4411284

  Cep Telefonu:
  05325131619


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000
  122

  1997
  109


  İle Uzaklığı:
  95 km

  İlçeye Uzaklığı:
  25 km

  Rakım:
  878 m


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği hakkında rivayetlere göre civarda camisi olan tek köy olduğundan Camili köyü ismi verilmiştir. Ayrıca köyün bulunduğu mevkii (Kiremitçi Tepe) olarakta anılmaktadır. Şu anki yerleşik köy halkı 1800'lü yılların sonunda ve 1900'lü yılların başında Bulgaristan'dan (1877-1950 yılları arasında Rumeliden gelen muhtelif göçmenler de Hisar, Salihler, Toklucak, Yarıkkaya, Umraniye, Ablak, Aydınyaka, Beyören, Camili, Eskiakören, Kılıçlar, Karayatak, Yusufağa, Topdere köylerine yerleşmişlerdir) göç ederek gelmiştir. Osmanlılar tarafından bu yöreye iskan edilmişlerdir. Köyün tamamı muhacir olup, köylünün büyük kısmı köydeki geçim şartları az olduğundan çevre illere (en fazla Eskişehir'e) göç vermiştir. Köyün Kuzey doğusunda biri büyük olmak üzere 3 adet höyük vardır. Köyün içinde de kazılarda antik mezarlara rastlanılmaktadır.

  Kültür

  Köyün yemekleri arasında Sütlü tarhana, Kaymaklı kırma, sütlü çorba, sütlü biber, Dızmana, Çörekotlu ekmek ve yoğurt tatlısı bulunmaktadır.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarımdan sağlanmakta olup en çok buğday, arpa ve azda olsa yulaf ekilmektedir. 2000'li yıllardan sonra derin kuyular açılmış ve pancar, yonca ve az da olsa ay çiçeği ekimi yapılmaktadır. Tarım arazileri kıraç olduğundan her yıl ekim yapılamamaktadır. Geçmiş yıllarda köyün kendine has ürünleri olarak karpuz ve kavun ekimi yapılmakta iken son yıllarda nüfusun yaşlılardan oluşması nedeniyle bu tür ekimler yapılamamaktadır. Hayvancılıkta en çok küçükbaş hayvan yetiştirilmekte olup, büyükbaş hayvancılık yok denecek kadar azdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Mehmet Kuru
  1999 - Mehmet Kuru
  1994 - Mehmet Ali Kart
  1989 - Abdullah Kuru
  1984 - Yakup Şahin

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Camili Köyü Emirdağ

  Reklam  Afyonun ilçesi olan Emirdağ ilçesinde olan Camili köyü yerel halkı muhacir olan tam bir Anadolu köyü olup sütlü tarhanasıyla meşhurdur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi