Hacim Sultan Türbesi (Sivaslı)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Hacim Sultan Türbesi (Sivaslı) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hacim Sultan Türbesi (Sivaslı)

  Reklam  Hacim Sultan Türbesi (Sivaslı)

  Forum Alev


  Hacim Sultan Türbesi (Sivaslı)
  Uşak ili Sivaslı ilçesisi Hacım Köyü mezarlığında bulunan türbe üzerinde kitabe yeri olmasına rağmen kitabe yeri boş bırakılmıştır. Yalnızca h.1223 ( 1808) tarihi yazılıdır. Bu tarihin türbenin yapımı ile ilgili olup olmadığı da kesinlik kazanamamıştır. Ancak türbe içerisindeki kalem işlerinin XIX. yüzyılın başına ait olduğu da görülmektedir.

  Bu türbenin Hacim Sultan’a ait olduğu söylenmekte olup, Hacim Sultan’ın Hazreti Pir’in üçüncü halifesidir. Onunla birlikte Horasan’dan Anadolu’ya geldiği rivayet edilmektedir.

  Türbe düzgün kesme taştan sekizgen planlı olup, yüksek kasnaklı içten pandantifli kubbe, dıştan çatı ile örtülüdür. Giriş kapısı önünde yuvarlak kemerli bir giriş bulunmaktadır. Bu bölümün sonradan türbeye eklendiği sanılmaktadır. Türbenin giriş kapısı üzerinde geometrik motifli mermer bir plaka üzerinde iki palmet motifine yer verilmiştir.

  İç mekân muntazam kesme kalker taşından yapılmış, yer yer de devşirme parçalardan yararlanılmıştır. Türbenin içerisi oldukça sade olup, pandantiflerde XIX. yüzyıla ait kalem işleri görülmektedir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Hacim Sultan Türbesi (Sivaslı)

  Reklam  Uşak ilinin Sivaslı ilçesinde olan Hacim sultan türbesi yapılış tarihi hakkında kesin bilgi yoktur. hacim sultan için yapıldığı söylenmektedir. Türbenin giriş kapısında geometrik şekiller kullanılmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi