Cılandıras (Ceylandras) Köprüsü (Karahallı)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Cılandıras (Ceylandras) Köprüsü (Karahallı) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Cılandıras (Ceylandras) Köprüsü (Karahallı)

  Reklam  Cılandıras (Ceylandras) Köprüsü (Karahallı)

  Forum Alev


  Cılandıras (Ceylandras) Köprüsü (Karahallı)
  Uşak il merkezine 35 km. uzaklıkta, Karahallı ilçesinde, Banaz Çayı üzerinde bulunan bu köprünün, bazı kaynaklarda MÖ.600 yıllarında Lydia’lılar tarafından yaptırıldığı belirtilmiştir. Bazı kaynaklarda da Roma dönemine ait olduğu yazılmıştır. Büyük olasılıkla bu köprü yöreden geçen kral yolunun bir parçasıdır.

  Kayalar üzerine yapılan bu köprü kesme taştandır. Hafifi sivri tek gözlü olan köprü 24 m. uzunluğunda, 1.75 m. genişliğindedir. Bu ölçüler dikkate alınacak olunursa ve tabliye kısmının da çok az oluşundan ötürü köprünün yalnızca yaya geçitlerine ayrıldığı sanılmaktadır.

  Köprü değişik zamanlarda onarım geçirmiştir. Karahallı Belediyesinin yapmış olduğu onarımla da köprünün tabliyesi betonlaştırılmış ve iki yanına da birer korkuluk yerleştirilmiştir.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Cılandıras (Ceylandras) Köprüsü (Karahallı)

  Reklam  rsimde oldukça eski olduğum belli oluyor fakat bir o kadarda güvensiz duruyor yıkılacakmış gibi tarihi olarak milattan önce 600 lü yıllar gösteriliyor ama o zamandan köprü kalmaz heralde pek çok kez yenileme görmüştür+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi