Atatürk ve Etnografya Müzesi (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Atatürk ve Etnografya Müzesi (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Atatürk ve Etnografya Müzesi (Merkez)

  Reklam  Atatürk ve Etnografya Müzesi (Merkez)

  Forum Alev


  Atatürk ve Etnografya Müzesi (Merkez)
  Uşak il merkezi, Bozkurt Mahallesi, Hisarkapı Sokağı’nda Uşaklı Kaftancı ailesi tarafından 1910 yılında yaptırılan iki katlı bina, Atatürk’ün doğumunun 100.Yıldönümü nedeni ile onarılarak 1 Eylül 1981’de Atatürk ve Etnoğrafya Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

  Bu konakta Kurtuluş Savaşı sırasında, Uşak’ın kurtuluşundan 2 gün sonra 2 Eylül 1922’de Uşak’a gelen Atatürk, İsmet İnönü ve diğer komutanlar 3–4 gün kalmışlar ve burasını karargâh olarak kullanmışlardır. Ayrıca İstiklal Savaşı sırasında Yunan Kuvvetleri Başkomutanı General Trikopis’in esir alınarak Atatürk’ün huzuruna çıkarılmıştır.

  XIX. yüzyıl Osmanlı mimari örneği olan bu konağın giriş katında yöresel etnoğrafik malzemeler sergilenmiştir. Bu bölümde XVI.-XVII. Yüzyıl Uşak halıları, takılar bulunmaktadır. Müzenin ikinci katında Atatürk ve Kurtuluş Savaşı ile ilgili fotoğrafların yanı sıra Ankara Anıtkabir Müzesi’nden getirilen Atatürk’ün özel eşyaları sergilenmektedir.


  Bozkurt Mahallesi Hisarkapı Sokak No:77
  Tel : (0276) 227 39 81
  Faks : (0276) 223 59 01
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Atatürk ve Etnografya Müzesi (Merkez)

  Reklam  Uşak il merkezinde bulunan Atatürk ve Etnografya Müzesi Osmanlı mimarisi olarak kurtuluş savaşında Atatürk ve komutanlarının bir müddet kaldıkları mekandır. Atatürk'ün bir çok özel eşyası bu müzede sergilenmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi