Kervansaray (İnay Hanı) (Ulubey)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Kervansaray (İnay Hanı) (Ulubey) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Kervansaray (İnay Hanı) (Ulubey)

  Reklam  Kervansaray (İnay Hanı) (Ulubey)

  Forum Alev


  Kervansaray (İnay Hanı) (Ulubey)


  Uşak ili Ulubey ilçesi İnay Köyü’nde bulunan bu kervansarayın yapım tarihini belirten kitabesi günümüze gelememiş olup, kaynaklarda da onunla ilgili bir bilgiye rastlanmamıştır. Yapı üslubundan XIII.-XIV. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.

  Günümüzde harap bir durumda olan kervansaray kesme taş ve moloz taştan yapılmıştır. Cephe görünümünde kesme taşa ağırlık verilmiş dikdörtgen planlıdır.

  Giriş kapısından dikdörtgen bir avluya geçilmektedir. Giriş kapısı yayvan yuvarlak kemerli olup, Selçuklu yapılarındaki görkemli portallere burada rastlanmamaktadır. Avlunun çevresinde yuvarlak kemerli mekânlar sıralanmıştır. Avlunun üzeri tuğla hatıllı beşik kemerlerle örtülmüştür.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kervansaray (İnay Hanı) (Ulubey)

  Reklam  kitabe gelemeyince tam tarihte verilemiyor yaklaşık olarak 14. yüzyılda yapıldığı sanılıyor şimdilerde harabe şeklinde bayağı dağılmış durumda içerisinde kemerler bulunan kesme ve moloz taştan yapılmış bir yapıdır 3. 3
  ADVİE
  Bayan Üye
  inay hanı uşak ulubeyde bulunuyor yaklaşık yapım tarihi 1400 lü yıllardır yapı şimdilerde harabe haldedir kale duvarları kesme taştan ve moloz taştan yapılmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi