Muğla Müzesi (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Muğla Müzesi (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Muğla Müzesi (Merkez)

  Reklam  Muğla Müzesi (Merkez)

  Forum Alev


  Muğla Müzesi (Merkez)
  Muğla il merkezinde, Adliye binasının arkasında, Eski Cezaevi binasında bulunan Muğla Müzesi 1992 yılı sonlarında Özlüce Köyü Kaklıca Tepede yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkarılan hayvan ve bitki fosillerinin sergilenmeye başlaması ile birlikte 1994 yılında ziyarete açılmıştır.

  Müzede fosillerin yanı sıra çevreden derlenen etnoğrafik ve arkeolojik eserler de sergilenmektedir. Müzedeki fosiller günümüzden 9.000.000-5.000.000 yıl öncesinde yaşamış olan canlılara aittir. Bunlar doğu Asya’dan İspanya’ya kadar uzanan geniş bir alanda yaşamış ve sonra da yok olmuş canlılardır. Bu tür canlılara ait ilk fosiller İspanya’nın Tervel havzasında ilk defa bulunmuş bu yüzden de Trolian ismi ile tanınmıştır.

  Muğla yöresindeki kazılarda zürafagiller, boynuzlugiller, gergedangiller, hortumlu memeliler, domuzgiller, atgiller ve etçillere ait fosiller bulunmaktadır. Bunların yanı sıra bitki fosilleri de müzenin doğa tarih bölümünde sergilenmektedir.

  Müzenin etnoğrafik bölümünde ise yöresel giyim-kuşam örnekleri ile günlük kullanım eşyaları sergilenmektedir.


  Eski Adliye Binası Arkası
  Tel : (0252) 214 49 33
  Fax :(0252) 241 69 48
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Muğla Müzesi (Merkez)

  Reklam  Muğla bölgesindeki kazılarda elde edilen eserler burada sergilenmektedir.Muğla il merkezi ilçeleri kadar yoğun nüfusa sahip olmasa da tarihsel ve kültürel bakımdan çok önemlidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi