Fethiye Müzesi (Fethiye)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Fethiye Müzesi (Fethiye) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Fethiye Müzesi (Fethiye)

  Reklam  Fethiye Müzesi (Fethiye)

  Forum Alev


  Fethiye Müzesi (Fethiye)
  Muğla ili Fethiye ilçesinde bulunan Fethiye’de eserlerin toplanmasına ilk defa 1962 yılında dönemin Kaymakamı Recep Ceylan’ın çabaları ile başlanmış, çevredeki eserler belediye binasının altında depolanmış, bazılarından da bir açık hava müzesi meydana getirilmiştir. Bundan sonra Fethiye’deki yeni müze binasının yapımına 1976 yılında başlanmış ve müze 1982 yılında tamamlanmıştır. Eserlerin teşhir ve tanziminin yapılmasından sonra 1987 yılında müze ziyarete açılmıştır.
  Müzede sergilenen eserlerin büyük çoğunluğu Fethiye ve çevresinden derlenmiştir. Ayrıca kaçak kazılarda ele geçirilen ve satın alma yoluyla da müzedeki koleksiyonlar zenginleştirilmiştir.

  Müze arkeoloji ve etnografya bölümlerinden meydana gelmiştir. Arkeoloji bölümünde sergilenen eserlerin büyük çoğunluğu pişmiş topraktan yapılmış çanak çömlek ve figürinlerden oluşmuştur. M.Ö 3000’den Bizans çağının sonuna kadar, XV.yüzyıla tarihlenen eserleri arasında Likçe dilinin çözümünde büyük katkısı olan Tringual stelidir. Üç ayrı dilde, Likya dilinde, Aramice ve Grekçe yazılı olan bu stelin yanı sıra Fethiye’de Antik Çağa ait Artemis mabedi olduğunu gösteren “Kumrulu Genç Kız Heykeli” de müzenin en önemli eserlerinin başında gelmektedir.

  Müzenin etnoğrafya bölümünde yöreye özgü düz dokumalar ve işleme örnekleri bulunmaktadır. Bunların arasında kaftanlar, üç etekler, gümüş takılar ve ahşap dastar tezgâhı da dikkati çekmektedir. Etnoğrafya bölümünün en önemli eserlerinin başında Fethiye’deki Üzümlü Dastarı’nın dokunduğu, çalışır durumdaki tezgâhtır.

  Müze bahçesinde yöredeki kazılarda bulunmuş büyük ölçüdeki taş eserler, Psidia tipi lahitler, heykeller, steller ve Likya kültünde önemli bir yeri olan “Izraza Anıtı” sergilenmektedir.


  Kesikkapı Mahallesi Okul Sokak Fethiye
  Tel: (0252) 614 11 50
  Faks (0252) 614 95 48
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Fethiye Müzesi (Fethiye)

  Reklam  Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan müzede arkeolojik eserlerin yanı sıra etnografya eserleri de sergilenmektedir.Turizm açısından zengin bir yer olması nedeniyle müze ziyaretlerinde de önemli artış sağlanmıştır.+ Yorum Gönder
fethiye müzesi vikipedi,  fethiye müzesi bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi