Yoğurtluoğlu (Yavukluoğlu) Camisi (Tire)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Yoğurtluoğlu (Yavukluoğlu) Camisi (Tire) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Yoğurtluoğlu (Yavukluoğlu) Camisi (Tire)

  Reklam  Yoğurtluoğlu (Yavukluoğlu) Camisi (Tire)

  Forum Alev


  Yoğurtluoğlu (Yavukluoğlu) Camisi (Tire)
  İzmir ili Tire ilçesinde, Turan Mahallesi, Beyler Deresi semtinde bulunan bu caminin yapım tarihini ve banisini belirten kitabesi günümüze gelememiştir. Vakıf kayıtlarında da vakfiyesine rastlanmayan bu caminin XV. yüzyılda Yoğurtluoğlu Mehmet Bey tarafından yapıldığı sanılmaktadır. Halk arasında Yavukluoğlu Camisi olarak anılan bu caminin doğusunda muvakkithane, doğu ve batısında medrese odaları, kuzeyinde de rasathanesi bulunmaktadır. Hamamından hiçbir iz günümüze gelememiştir.

  Cami yakın tarihe kadar harap bir halde iken, restore edilmiş ve 2005 yılında törenle ibadete açılmıştır. Cami bu restorasyon sırasında kısmen de olsa orijinalliğinden uzaklaşmıştır.

  Cami kesme taştan 10.50x10.50 m. ölçüsünde kare planlı olup, üzeri tromplu ve on ikigen kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür. Kubbe dışarıdan köşe kuleleri ile desteklenmiştir. Caminin önündeki son cemaat yeri altı yuvarlak sütunun yuvarlak kemerlerle birbirlerine bağlanması ile beş bölüm halindedir. Bunlardan ortadaki kubbe diğerlerinden daha yüksek ve daha da geniştir.

  Giriş kapısı mermer söveli olup, yuvarlak kemerlidir. Taş ve tuğladan bezeme ile görkemli bir konuma getirilmiştir. Mihrap ve minber mermerden olup restorasyon sırasında buraya yerleştirilmiştir. Caminin yanındaki minare taş kaide üzerine yuvarlak gövdeli ve tek şerefelidir.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Yoğurtluoğlu (Yavukluoğlu) Camisi (Tire)

  Reklam  1500 lü yıllarda yaptırılan Yoğurtluoğlu (Yavukluoğlu) Camisi Tirede bulunuyor camiden ziyade han-hamam görünümü olan yapı kesme taştan yapılmış olup kare planlı bir mimarisi vardır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi