Hafsa Hatun Çeşmesi (Tire)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Hafsa Hatun Çeşmesi (Tire) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hafsa Hatun Çeşmesi (Tire)

  Reklam  Hafsa Hatun Çeşmesi (Tire)

  Forum Alev


  Hafsa Hatun Çeşmesi (Tire)
  İzmir ili Tire ilçesinde bulunan Hafsa Hatun Çeşmesi’nin yapım tarihini ve banisini belirten bir kitabeye rastlanmamıştır. Halk arasındaki söylentiye göre Hafsa Hatun tarafından yaptırılmıştır. Yapı üslubundan XVII. Yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.

  Çeşme moloz taş ve tuğlaların alternatifli olarak dizilmesinden meydana getirilmiştir. Tek cepheli dikdörtgen planlı çeşmenin önünde yuvarlak bir kemerin içerisine ayna taşı yerleştirilmiştir. Kemerin üst noktası uzatılarak sivri bir kemer şekline dönüştürülmüştür. Üstü kırma bir çatı ile örtülmüştür. Çeşmenin yalak taşı Helenistik döneme ait bir lahittir. Günümüzde kullanılmamakta olup, harap bir durumdadır.

  Tire ilçesinde bu çeşme dışında XVII.-XVIII. yüzyıllara tarihlendirilen çeşmeler bulunmaktadır. Bu çeşmelerin bazılarının kitabeleri bulunmadığından kimin tarafından ve ne zaman yapıldıkları konusunda yeterli bilgi bulunmamaktadır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Hafsa Hatun Çeşmesi (Tire)

  Reklam  çeşme moloz taştan ve tuğladan yapılmıştır yapılış tarihi 1700 lü yıllardır Hafsa Hatun Çeşmesi izmir Tire ilçesinde bulunmaktadır mimari yapısı dikdörtgen yapılıdır kimin tarafından yapıldığı belli değildir çünkü kitabesi yoktur+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi