Ulu Cami (Akhisar)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Ulu Cami (Akhisar) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Ulu Cami (Akhisar)

  Reklam  Ulu Cami (Akhisar)

  Forum Alev


  Ulu Cami (Akhisar)
  Manisa Akhisar ilçesinde bulunan Ulu Cami’nin kitabesi günümüze gelemediğinden banisi ve yapım tarihi bilinmemektedir. Ancak bu yapının altında Roma dönemine ait bir kalıntı olduğu ve Bizans döneminde de kiliseye çevrildiği, camideki kalıntılardan anlaşılmaktadır.

  XV.yüzyılda bu yapı Saruhanoğulları tarafından camiye çevrilmiştir. Moloz taş ve tuğladan yapılmış olan camiye kentin en büyük camisi olmasından ötürü Ulu Cami ismi verilmiştir. Osmanlı mimarisinde Ulu Cami plan tipleri ile bu yapının planı arasında bir bağlantı bulunmamaktadır.

  Dikdörtgen planlı olan caminin ibadet mekânının üzeri yüksek kasnaklı bir kubbe ile örtülmüş, kubbe dışında kalan alanlar da tonoz örtü ile kapatılmıştır. Tarih boyunca çeşitli dönemlerde onarım gören, Kurtuluş Savaşı sırasında büyük hasara uğrayan cami mimari yönden özelliğinden kısmen uzaklaşmıştır. Caminin sağ tarafına geç devirde taş kaideli, yuvarlak gövdeli ve tek şerefeli minaresi eklenmiştir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Ulu Cami (Akhisar)

  Reklam  Manisa ili Akhisar ilçesinde bulunan Ulu caminin tarihi hakkında bilgi yoktur.Caminin mimarisinde roma dönemine ait yapılar vardır. Yörenin en büyük camisidir.+ Yorum Gönder
akhisar ulu camii çok kısa,  akhisar ulu camii
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi