Haymeana ve Osman Gazi Anıtı (Domaniç)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Haymeana ve Osman Gazi Anıtı (Domaniç) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Haymeana ve Osman Gazi Anıtı (Domaniç)

  Reklam  Haymeana ve Osman Gazi Anıtı (Domaniç)

  Forum Alev


  Haymeana ve Osman Gazi Anıtı (Domaniç)

  Kütahya Domaniç ilçesi Çarşamba Köyü’nde, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin ninesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Ana’nın anıtı bulunmaktadır.

  Ertuğrul Gazi Anadolu’ya geldiğinde kendisine Söğüt Kışlak, Domaniç de Yaylak olarak verilmiştir. Hayme Ana Domaniç’te ölmüş ve Ertuğrul Gazi tarafından Çarşamba’daki bir tepeye gömülmüştür. Sultan II.Abdülhamid Devlet Ana olarak anılan Hayme Ana’nın mezarını 1886 yılında buldurmuş ve üzerine bir türbe yaptırmıştır.

  Kütahya Valiliği Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun 700.yılında bu türbeyi ve çevresindeki yapıları restore ettirmiştir. Ayrıca buraya Hayme Ana’nın bir anıtını yaptırmış ve çevresine de bir çeşme ile iki Kütahya evi yaptırmıştır. Her yıl burada Hayme Ana adına törenler düzenlenmektedir.

  Hayme Ana Anıtı dikdörtgen mermer bir kaide üzerindedir. Bu kaide üzerinde Hayme Ana oturur durumda, kucağında da torunu Osman Gazi küçük bir çocuk olarak tasvir edilmiştir.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Haymeana ve Osman Gazi Anıtı (Domaniç)

  Reklam  dikdötgen bir mimaride olup mermer bir stun üzerine yapılmıştır Haymeana ve Osman Gazi Anıtı (Domaniç) te bulunuyor Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme ananın anıtıdır+ Yorum Gönder
kütahya domaniç hayme ana
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi