Çardak Hanı (Hanabad) (Çardak)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Çardak Hanı (Hanabad) (Çardak) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Çardak Hanı (Hanabad) (Çardak)

  Reklam  Çardak Hanı (Hanabad) (Çardak)

  Forum Alev


  Çardak Hanı (Hanabad) (Çardak)
  Denizli-Eğridir kervan yolu üzerinde bulunan bu han, kitabesinden öğrenildiğine göre; Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın mirahuru ve Honaz vilayeti valisi Esedüddin Ayaz Bin Abdullah eş-Şehabi 1230 yılında yaptırmıştır. Kapı girişinin üzerindeki yedi satırlık bu kitabenin yanlarında iki Selçuklu arslan heykeli görülmektedir.

  Çardak ilçesinin hemen çıkışında karayolunun 500 m. içerisinde yer alan bu han dikdörtgen planlı olup, kare bir avlusu vardır. Selçuklu hanlarının küçük ve sade bir örneğidir. Giriş kapısının kenarında olması gereken eyvanları bütünü ile yıkılmıştır. Hanın avlusu 22.50x27.00 m. ölçüsünde beş neflidir. Hanın kapalı kısmı dört sıra kesme taş payenin taşıdığı sivri tonozlarla örtülmüştür. Bunlardan orta nef diğerlerinden daha geniştir. İçeride her sırada beşer tane olan payeler birbirlerine sekilerle üstten de kesme taş hafif sivri kemerlerle bağlanmışlardır. Hanın içerisi tonozlardaki ayak aralarına rastlayan deliklerden aydınlatılmıştır. Burada dikkati çeken bir özellik orta nefin paye başlıklarının birisinde bir boğa başının, diğerinde sıçramış iki balık, iri kulaklı, sivri sakallı bir insan kabartmasının oluşudur.

  Kesme taştan yapılmış olan binanın girişinde yarım daire, doğu cephesinde üçgen ve güney cephesinde de yarım sekizgen kesitli ikişer kulesi bulunmaktadır. Böylece han, dış görünümü itibarı ile bir kaleyi andırmaktadır. Yapıda kullanılan devşirme malzemeler üzerinde taşçı ustalarının işareti bulunmaktadır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Çardak Hanı (Hanabad) (Çardak)

  Reklam  Çardak Hanı (Hanabad) (Çardak) anadolu selçukluları zamanında yapılmış bir yapıdır yapılış tarihi 1200 lü yıllardır iki adet kulesi bulunan türbe kesme taştan yapılmıştır ayrıca kitabesinin yanlarında 2 adet aslan heykeli bulunmaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi