Sahip Ata (İshaklı) Kervansarayı (Sultandağı)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Sahip Ata (İshaklı) Kervansarayı (Sultandağı) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Sahip Ata (İshaklı) Kervansarayı (Sultandağı)

  Reklam  Sahip Ata (İshaklı) Kervansarayı (Sultandağı)

  Forum Alev


  Sahip Ata (İshaklı) Kervansarayı (Sultandağı)
  Sultandağı’nda Çarşı Camisi yanında bulunan Sahip Ata Kervansarayını Sahip Ata Ali Bin El Hüseyin 1249’da yaptırmıştır.

  Açık bir avlu etrafında kareye yakın dikdörtgen planlıdır. Avlu duvarları kale duvarları gibi dışa kapalıdır. Avlunun kuzey yönünde giriş kapısı bulunmaktadır. Selçukluların diğer eserlerinde olduğu gibi avlu kapısının anıtsal bir görünümü vardır.

  Kesme taştan profilli taş işçiliği ile dikkat çekmektedir. Portal nişinin iki yanında iki sütun yer almakta olup, kapının üzeri mukarnaslarla bezenmiştir. Avlunun çevresinde set üzerinde yolcuların kaldığı mekanlar sıralanmıştır. Avlunun ortasında küçük bir köşk mescit bulunmaktadır. İki katlı kare mekanlı olan bu mescit kesme taştan yapılmış olup, birinci kattaki dört köşede bulunan ayaklar ve bunları birleştiren dört sivri kemer ikinci katı taşımaktadır. İkinci kat tamamen ibadete ayrılmış olup, içeriye kuzeyden girilmektedir. Her cephede de birer küçük pencere bulunmaktadır. Mescidin üzeri mukarnaslı bir kubbe ile örtülmüştür. Ayrıca kuzey duvarı önünde de tonozlu bir yapı kalıntısı vardır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Sahip Ata (İshaklı) Kervansarayı (Sultandağı)

  Reklam  Sahip Ata (İshaklı) Kervansarayı kesme taştan yapılmış bir yapıdır resimdemi güzel çıkmamış üstündemü oynanmış yoksa kervansaray ayıplı bir yermidir bilinmez puslu çıkmış resimlerde kervansaray tarihi 1200 lü yıllara kadar uzanıyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi