Siyonizm Nedir

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Edebi Türler Bölümünden Siyonizm Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Siyonizm Nedir

  Reklam  Siyonizm Nedir

  Forum Alev
  SİYONİZM NEDİR  Siyonizm,Kudüsteki Siyon Tepesinin adından gelir.Yahudi halkının Filistin'e dönme umudu,yahudi düşüncesinin sürekli bir yönüdür;bu düşünce Mesih'in geri gelme düşüncesinden ayrılmaz.(Bilmeyenler için söyleyelim.Yahudilerde Mesih inancı çok önemlidir.Mesih'in gelme amacı,dünyada bir yahudi devleti kurmaktır.Hatta İsrail kurulduğu zaman yahudi gazeteleri "Mesih'in Ayak Sesleri" başlığını atmışlardır.)
  Burada "Siyonizm Nedir" sorusunun cevabını kısaca yazdık.Peki ama bu fikir neden ve kim tarafından ortaya atıldı?

  SİYONİZM KİM TARAFINDAN ORTAYA ÇIKARILDI


  Siyonizm 19.yy sonlarında Avusturyalı gazeteci Theodor Herzl(1860-1904) tarafından ortaya atıldı.Ama ortaya atılmakla kalmadı,yahudi camiası tarafından kabul gördü.Herzl'in 1896 yılında yazdığı kitabı Der Judenstaat(Yahudi Devleti) ve 1897 yılında yazdığı,Die Welt(Dünya) gazetesi,1897 yılında Basel'de toplanan 1.Dünya Siyonist kongresi'nde savunulan düşüncelerin kaynağı oldu.Herzl için siyonizm'in babası desek,herhalde yanlış bir şey söylemiş olmayız. Peki siyonizm aslında Theodor Herzl tarafından mı ortaya çıkarıldı?Bu düşüncenin bir geçmişi yok muydu?

  SİYONİZM NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI
  Yahudiler MS. 71 yy.da Romalılar tarafından yurtlarından çıkarıldılar.Ve bu yüzden Kudüse dönme hayaliyle yaşadılar.XIX.yy'daki "ulusların uyanışı" yahudi ulusçuluğunun canlanması için elverişli koşullardan biriydi;1881'den sonra,Rusya'daki yahudi kırımının artması bunu hızlandırdı.Ama Siyonizm'in asıl amacı bunla sınırlı kalmayacak.
  Siyonizm'in gerçek amacı,dünyayı ele geçirmektir.Bu onlar için değiştirilmiş Tevratın bir emridir.  SİYONİZM VE ÜSTÜN IRK İNANCI  "Siz Allah'ın,Rabbin oğullarısınız.
  Çünkü sen,Allah'ın,Rabbe mukaddes
  bir kavimsin ve Rab üzerinde olan bütün kavimlerden üstün olarak,
  kendine has bir kavim olmak üzere,
  seni seçti."
  (Tevrat,Tesniye Bölümü,14/2)

  "Ve Allah'ın Rabbin sana teslim edeceği bütün kavimleri bitireceksin,
  gözün onlara acımayacak."
  (Tevrat,Tesniye Bölümü,7/16)

  Ayetlerde görüldüğü gibi Yahudiler kendilerini Allah'ın oğlu ve diğer insanlardan üstün görüyor.


  DEĞİŞTİRİLMİŞ TEVRAT


  Hahamlar,kendi görüşleri doğrultusunda tahrif ettikleri Tevrat'a,
  Yahudilerin sahip oldukları üstün ırk
  inancını da eklemiştir.Yahudiler üstün ırk inancına önceden de sahiptiler.
  Kabbala(Yahudi geleneklerinin ve ideolojisinin yer aldığı kitap),üstün ırk inancı üstüne kurulmuştu.
  Fakat Tevrat,insanların eşitliğini söylüyordu.Hahamlar ise Tevrat'ı değiştirip,içine üstün ırk inancını yerleştirmişlerdir.Yahudiler Allah'ın seçtiği ve üstün kıldığı bir kavimdir ve yeryüzü onlara aittir.Oysaki diğer insanlar ise onlara göre hayvandır. Bu sapkın inanış Tevrat,Talmut ve Kabbalada vardır.


  ÜSTÜN IRK İNANCINI BİR DE KENDİ AĞIZLARINDAN DİNLEYELİM


  Başka bir kaynakta Yahudilerin ağzından kendi üstün ırk fikirleri."Tanrı tüm evreni dört temel ayırım yani,mineral,bitki,hayvan ve insan üzerine kurmuşsa da,aslında beşinci bir türün var olduğu yazılmıştır.Bu da ** İsrael,yani Yahudilerdir.O'nun dördüncü türden,konuşanlar topluluğu insanlardan ayıran mesafe,
  insanı hayvandan ayıran mesafeden daha az değildir."
  (Rav Yoel Kahn,"La cinquieme dimension" Rencontres Habad no.25,1989,sf.15)

 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Siyonizm Nedir

  Reklam  Siyonizim, Filistin'de Yahudilerin tekrar bir devlet kurmasını amaçlayan siyasi bir harekettir. Avusturalyalı bir gazetecinin bu kavramı yazması ile tutulmuş ve kabul görmüş bir kavramdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi