Çocuğum hangi sporu yapsın

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Ebeveyn - Çocuk İlişkileri Bölümünden Çocuğum hangi sporu yapsın ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Çocuğum hangi sporu yapsın

  Reklam  Çocuğum hangi sporu yapsın

  Forum Alev
  Çocuğum hangi sporu yapsın ?
  Anne babaların çocuklarını küçük yaşlarda spora yönlendirirken yaşadığı sıkıntılara son verecek yeni bir merkez açılıyor.

  Ankara’da faaliyete geçecek Junior Sports Academy (JAS), Türkiye’de ilk defa uygulanacak bir yöntemle, 4-14 yaş arası çocuklar için en uygun branşın hangisi olduğuna karar vermede ailelere rehberlik edecek. Çocukların, fiziksel özellikleri ve yetenekleri test edilerek en uygun oldukları branşlara yönlendirileceği merkezde 40 kişilik uzman eğitim kadrosu çocukların hizmetine sunulacak.
  Konuyla ilgili AA muhabirinin görüştüğü JAS Koordinatörü Gamze Uz Müftüoğlu, Türkiye’de bir ilke imza atacaklarını belirterek, "6 yaşındaki kızımı o branştan bu branşa götürürken çektiğim sıkıntının ardından böyle bir fikir doğdu ve Yrd. Doç. Dr. Murat Bilge ile birlikte kolları sıvadık. Türkiye’de bu konuda ailelere rehberlik edecek hiçbir yer yok" dedi.
  ATLETİZM VE CİMNASTİK TEMEL BRANŞLAR
  Müftüoğlu, Ankara’nın Oran semtinde 2 bin metrekarelik alan üzerine kurulu ve yaklaşık 1 ay içinde faaliyete geçecek merkezde 40 kişilik uzman eğitim kadrolarıyla çocukların gelişimlerini izleyerek spora yönelik tüm ihtiyaçlarını karşılayacaklarını söyledi.
  Basketbol, voleybol, hentbol, futbol, salon hokeyi, yüzme, cimnastik, atletizm, bale, modern dans, yoga, pilates, step, bale, tenis, badminton, masa tenisi, tırmanma duvarı, eğitsel oyun ve beceri kordinasyon dersleri, oriyantring ve booce branşlarında hizmet vereceklerini ifade eden Müftüoğlu, şöyle devam etti:
  "Bunların yanı sıra bir de doğum günü atölyemiz olacak. Burada doğum günü olan çocuk hangi temayı seçerse atölye o temaya uygun hazırlanacak. Merkeze gelen çocuklar öncelikle teste tabi tutulacak. Fiziksel özellikleri ve yetenekli oldukları spor branşları belirlenecek. Atletizm ve cimnastik tüm çocuklara temel branş olarak mutlaka verilecek. Bunun yanında seçilen diğer branşlar uygulanacak.

  Çocuklar o yaşlarda spor branşları konusunda çok çabuk fikir değiştiriyor. Bunun yanında branş seçiminde çocukların yetenekleri değil de ebeveynlerin idealleri öncelikli oluyor. Bu da bir çok yanlış seçimi beraberinde getiriyor."
  ZİHİNSEL ENGELLİ VE OTİSTİK ÇOCUKLAR
  İleriki dönemlerde 0-4 yaş aralığı için de hizmet vereceklerini kaydeden Müftüoğlu, doktor, diyetisyen ve spor psikoloğunun da bulunduğu merkezlerinde zihinsel engelli ve otistik çocuklara yönelik programlarının da olduğunu belirtti.
  Gamze Uz Müftüoğlu, her çocuğun egzersize ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:
  "Düzenli egzersiz yapma alışkanlığının erken yaşlarda kazanılması ve erişkin dönemde de sürdürülmesi sağlıklı yaşam açısından birçok kazanç sağlayacaktır. Çocuktaki yaratıcı gücün ortaya çıkması, temel gelişim alanlarının olumlu etkilenmesi, benlik saygısının gelişmesi ve sosyal beceri kazanmasını desteklemesi, işbirliği yapmayı ve paylaşmayı öğrenmesi, fiziksel gelişim üzerindeki olumlu etkisi bu kazanımlardan sadece bir kaçıdır."
  Şimdiden yoğun talep alan merkezde üyelikler 1, 3 ve 5 yıllık olmak üzere değişiyor. Çocuklar, haftanın 3 günü, günde 1,5 saat derslere katılacak. Dileyen anne babalar, çocuklarını merkezde bulunan Spinach Cafe’de otururken plazma televizyonlara yansıyan görüntülerden takip edebilecek. Ayrıca rutin test ve ölçümlerle izlenen çocukların gelişim raporları, belli zaman dilimlerinde ebeveynlere sunulacak.
  Milliyet
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Çocuğum hangi sporu yapsın

  Reklam  Çocuklar belli bir yaştan sonra el becerilerini kazanmaya başlarlar.İlgi alanları değişir ve gelişir.Çocuklar sporu çok sever,ama yatkın oldukları vardır.Hangi spora daha yatkın ve vücutları neye müsait ise ona yönlendirmek gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi