Ailelere çocukları için yüzme rehberi

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Ebeveyn - Çocuk İlişkileri Bölümünden Ailelere çocukları için yüzme rehberi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Ailelere çocukları için yüzme rehberi

  Reklam  Ailelere çocukları için yüzme rehberi

  Forum Alev
  Ailelere çocukları için yüzme rehberi

  Bırakın, acıkınca yesin

  Her yıl, havaların ısınmasıyla boğulma vakalarında büyük bir artış yaşanıyor. Gençler, gazete ve televizyonlara yansıyan boğulma olaylarından ders almıyor. Çünkü her boğulma vakası birbirine benziyor. Yüzme bilmeyenlerin son durağı ya bir baraj gölü oluyor ya da sulama kanalı.

  Geçen hafta Kahramanmaraş'ta 23 yaşındaki Yakup Gök isimli genç, küçük bir botla göle açılmış, daha sonra dengesini kaybederek suya düşmüştü. Yüzme bilmediği için boğulan Gök, hayatını kaybetti. Oysa yüzme eğitimi almış olsaydı belki de kıyıya kadar yüzecekti.

  Çocuğunuzun iyi bir yüzücü olması için yaz tatilini iyi bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Hem belediyelerin hem de özel kurumların yaz kurslarında yüzme dersleri veriliyor. Ancak aileler yaz kurslarını seçerken titiz davranmalı. Havuzun temizliği ve yüzme eğitimi veren hocanın sertifikalı olması çok önemli. Yüzmeye başlama yaşı kaçtır? Çocukların yüzmeyi sevmesi için neler yapılmalı? Yüzerken ayağınıza kramp girerse neler yapmalısınız? İşte bu soruların hepsini 40 yıldır yüzme dersleri veren Yılmaz Özüak'a sorduk.

  Yılmaz Özüak, çok küçük yaşlarda Taksim Spor Kulübü'nde yüzme öğrenmiş. Daha sonra İstanbul Boğazı'nda yüzmeye devam etmiş. Özüak o yıllarda Boğaz'da yüzmesine yüzmüş ama şimdilerde gençleri uyarıyor: "Boğaz'da yüzmek hem sağlıksız hem de akıntıdan dolayı çok tehlikeli." Şimdi Galatasaray Spor Kulübü'ne bağlı bir havuzda gençlere yüzme eğitimi veren Özüak, ailecek yüzücü. Kardeşi, eşi, iki çocuğu Türkiye genelinde önemli derecelere imza atmış. Yılmaz Özüak, "Aileler, çocuklarına yüzmeyi çok küçük yaşlarda sevdirmeli. Biz üç yaşından itibaren özel havuzlarda çocuklara yüzme öğretiyoruz. Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen iyi derecede yüzme bilen kişi sayısı çok az. Profesyonel hocalar eşliğinde birkaç aylık eğitimler hayat kurtarabilir." diyor.

  Çocuklar için yüzme banyoda başlıyor
  Yüzmeye başlamanın en ideal yaşı beş. 10 derslik bir programla yüzme öğrenen çocuklar için su ısısı önemli. En ideal ısı derecesi 29. Özellikle anneler banyoda dikkatli olmalı, çünkü çok soğuk ya da sıcak su ile yıkanan çocuklar, yüzmeden soğuyabiliyor, denize ve havuza karşı mesafeli duruyor.

  Yüzme havuzlarındaki hocaların sertifikalı olması gerekiyor. Hocanın hangi yaş aralığına kaçıncı dereceden yüzme öğreteceği bu sertifikada yazıyor. Aileler gerekirse sertifikayı görmeden yüzme okuluna kayıt yaptırmamalı.

  Havuzların hijyenik olması sağlık açısından olmazsa olmaz bir önem taşıyor. Belediyelerin ve özel kuruluşların havuzları her öğrenciden bazı testleri kapsayan bir sağlık raporu istiyor. Fakat suyun klorlanması ve belirli aralıklarla yenilenmesi kontrol edilmeli.

  Aileler küçük çocuklara 'boğulursun' şeklinde telkinlerden kaçınmalı. Çocuğun bilinçaltında yer eden bu kelime ileriki yaşlarda başarısızlıkları beraberinde getiriyor.

  Çocuk suya girmek istemiyorsa zorlanmamalı. Özgüveni gelene kadar beklemekte fayda var.

  İstanbul'da her keseye uygun havuz var

  Hafta sonu havuz keyfi yapmak isteyenler için İstanbul'da alternatif çok. Hilton, The Marmara, Conrad gibi lüks otellerde havuzların bir günlük ücreti 100 TL civarında. Bu fiyatlara belediyelerin havuzlarından bir ay hizmet alabiliyorsunuz. Gaziosmanpaşa'daki Hamza Yerlikaya Spor Kompleksi, Zeytinburnu Spor Kompleksi ve Okmeydanı Cemal Kamacı Spor Kompleksi'nde yüzme eğitimi de veriliyor. Bir de içerisinde olimpik havuzların bulunduğu özel kompleksler var. Beykoz'daki Coliseum'da şehrin gürültüsünden uzak havuza girebilirsiniz. 500 metrekarelik açık havuzu bulunan merkeze üye olanlar su topu, su jimnastiği, aerobik gibi aktivitelerden yararlanabiliyor. Fiyatı hafta içi 40, hafta sonu ise 55 TL. Büyükçekmece'deki Aquamarine'nin ise 700 metrekarelik bir havuzu var, fiyatlar hafta içi 9, hafta sonu 12 TL.

  Kramp girerse ne yapmalısınız?
  Suyun içerisinde yaptığınız ani hareketler özellikle bucak kaslarınızın kasılmasına sebep olur. Güçlü bir ağrıyla birlikte gelen kramplar boğulmalara neden olabiliyor. Çok iyi derecede yüzme bilseniz de kıyıya çıkamayabiliyorsunuz. Bu durumda ilk yapmanız gereken, suya paralel olarak yatmak. Yüzmeye çalışın ve panik yapmayın. Nefesinizi idareli kullanarak kıyıya yüzün. Kıyıya ulaşamayacak kadar uzaksanız kramp giren bölgeye masaj yapın.

  Tok karnına denize girmeyin
  • Denize girmeden önce kaslarınızı gevşeten egzersiz hareketleri yapın.
  • Tok karnına denize girmek çok tehlikeli. Yemek yedikten en az üç saat sonra denize girin.
  • İyi derecede yüzme eğitiminiz yoksa boğulan birini kurtarmaya çalışmayın. Bu tip vakalarda genelde yardım etmeye çalışan kişi de boğuluyor.
  • Yüzme bilmiyorsanız bota binerek kesinlikle göle açılmayın.
  • Baraj gölleri, dereler, ırmaklar ve sulama kanallarında güçlü akıntılar olduğu için yüzmek çok tehlikeli.

  Kaynak: Zaman
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Ailelere çocukları için yüzme rehberi

  Reklam  Yaz tatillerinde çoğumuz havuzlara yada denize gideriz.Çocuğu daha küçük yaşlarda suya alıştırmak ve zamanla ona yüzme öğretmek kolay olacaktır.İlle de bir yüzme kursuna göndermeye gerek yoktur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi