John Cabot Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler-Flozoflar Bölümünden John Cabot Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  John Cabot Kimdir?

  Reklam  John Cabot Kimdir?

  Forum Alev
  John CABOT (1450–1499)


  Cenova'da doğduğu sanılan ve asıl adı Giovanni Caboto olan John Cabot, İngiltere adına keşif gezilerine çıkarak Kuzey Amerika kıyılarını keşfetti. Üç oğlundan biri olan Sebastian Cabot da haritacı ve kâşif olarak ün kazanmıştır.
  John Cabot yaklaşık 1484'te İngiltere'ye yerleşti. Kristof Kolomb'un Batı Hint Adaları'nı keşfinden dört yıl sonra, 1496'da, İngilte*re Kralı VII. Henry, Cabot ve oğullarına o zamana kadar Hıristiyan dünyasına yabancı kalmış, dinsizlerin barındığı varsayılan ada, ülke, bölge ve illeri bulma hakkı tanıyan yazılı bir belge verdi. Buldukları yerlere İngiltere Krallığı adına sahip çıktıkları sürece, Cabot ailesinden başka kimseye bu bölgelerde tica*ret yapma izni verilmeyeceğine ilişkin söz ve*rildi.
  John Cabot Venedik'te yaşadığı sıralarda, kâşif Marko Polo'dan aktarılan, eski Çin ve Asya imparatorluklarına ilişkin öyküleri duy*muştu. Tıpkı Kristof Kolomb gibi, John Ca*bot da hep batıya doğru giderek bu toprakla*ra ulaşılacağını sanıyordu.
  2 Mayıs 1497'de, Cabot 18 gemiciyle Atlas Okyanusu'nu geçmek üzere Bristol'dan yola çıktı. Yedi hafta sonra, büyük bir olasılıkla Newfoundland'da Labrador'a ya da St. Lawrence Koyu'ndaki Cape Breton Adası'na ayak bastı, ama Çin kıyılarına vardığını sandı. İngiltere kralı adına bu topraklara el koydu. Yiyeceğin tükenmeye başlaması onu geri dönmek zorunda bıraktı. Dönüşte morina ba*lıklarının bol olduğu Newfoundland kıyılarını izledi. Morinalar sepetle bile yakalanacak çokluktaydı. İngiltere'de gittiği yerleri öven Cabot daha batıya giderek baharat ve değerli taşların bulunduğu Japonya'ya varılabileceği*ni ileri sürdü. Cabot'un ilk gezisinde keşfettiği yerlerin, bugünkü adlarıyla Cape North (Ku*zey Burnu), St. Paul Adası, Ray Burnu, St. Pierre ve Miquelon ile Race Burnu olduğu sanılmaktadır.
  1498 baharında yeni bir yetki belgesi alan Cabot beş gemi ve 200 adamla yola çıktı. Ge*minin Çin'e ulaşamaması ve kazançlı yeni bir ticaret yolu açılmasının sağlanamaması dışın*da, bu yolculuğa ilişkin pek bilgi yoktur. Ca*bot ve adamlarının kuzeye, Grönland'a ve Amerika kıyıları boyunca, bugün New York'un bulunduğu yerin oldukça ötelerine gittikleri sanılmaktadır. Bu, İngiltere'den Ku*zey Amerika kıyılarını keşfetmek amacıyla yapılan ilk seferdi.
  Bu iki yolculuğa John Cabot'un, o zaman*lar İngiltere Kralı VIII. Henry'nin haritacısı olan, ama daha sonra İspanya kralının hizme*tine giren oğlu Sebastian Cabot'un da katılmış olduğu sanılmaktadır. 1525'te Asya'nın, Batı Amerika'nın batısından çok daha uzaklarda olduğunun anlaşılmasından sonra, Sebastian Cabot'a Büyük Okyanus'ta Macellan'ın rota*sını izleyerek doğu ticaret yolunu açma görevi verildi.
  Yolculuğu sırasında Güney Amerika'daki Rio de la Plata'ya dökülen akarsularda gümüş cevheri bulunduğuna ilişkin söylentiler duy*du. Doğuya gitmekten cayarak orada birkaç yıl geçirdi. Beklenen hazineyle geri dönme*yince İspanya'dan sürüldü, ama daha sonra yeniden kralın hizmetine girmesine izin veril*di. 1548'de Londra'ya gitti ve burada Avrupa' yı kuzeydoğudan Asya'ya bağlayacak bir geçit bulmak amacıyla sefer düzenleyen Serüvenci Tacirler adlı grubun yöneticisi oldu. 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: John Cabot Kimdir?

  Reklam  Bir kaşif olan Jonhn Cabot, Amerika'nın büyük bir kısmını gezerek keşfetmiştir. Aslen İtalyanlı olmasına rağmen Amerika'da yaşamını sürdürmekteydi.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi