Mesrop Maştots Caddesi Hakkında Bilgi

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Dünya Ülkeleri Bölümünden Mesrop Maştots Caddesi Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Mesrop Maştots Caddesi Hakkında Bilgi

  Reklam  Mesrop Maştots Caddesi Hakkında Bilgi

  Forum Alev
  Mesrop Maştots Caddesi, Ermenistan'ın başkenti Erivan'ın başlıca trafik yollarındandır. Erivan'ın merkez ilçesi olan Kentron'da bulunan Zafer Köprüsü'nün güneyinden Matenadaran yakınlarına kadar geçmektedir.

  Tarih

  Sovyetler Birliği döneminde de bir trafik yolu olan Maştots Caddesi'ne o zamanlarda Vladimir Lenin'in anısına Lenini prospekt ismi verildi. Birçok Erivanlı, "Prospekt" olan eski küçültme ismini (Rusça'da cadde) hâlâ daha kullanmaktadırlar.

  1991'de bağımsızlığını kazandığında Ermenistan, özellikle bazı sokaklara ve caddelere yeni isimler vererek şehirde komünizmin simgelerini silmeye çalıştı; bu nedenle Lenin Caddesi'nin yeni ismi "Mesrop Maştots Caddesi" (Ermeni alfabesi'ni yaratan rahibin anısına) oldu.

  2006'da, Erivan Opera Evi'nin arkasında ve Maştots Caddesi'nde bulunan meydana, Jacques Chirac ve Robert Koçaryan tarafından "Fransa Meydanı" ismi verildi.

 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Mesrop Maştots Caddesi Hakkında Bilgi

  Reklam  sovyet döneminin bir trafik yolu olan Mesrop Maştots Caddesi anadolunun klasik ilçelerindnen birine benziyor yada andırıyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi