Brezilyanın fiziki yapısı hakkında ansiklopedik bilgi

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Dünya Ülkeleri Bölümünden Brezilyanın fiziki yapısı hakkında ansiklopedik bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Brezilyanın fiziki yapısı hakkında ansiklopedik bilgi

  Reklam  Brezilyanın fiziki yapısı hakkında ansiklopedik bilgi

  Forum Alev
  Brezilya'nın en kuzey ve güney noktası arasındaki noktayla doğu ve batı noktaları arasındaki mesafe hemen hemen birbirine eşittir (4225 km). Genel olarak yüzey şekilleri iki geniş kategoride incelenir.

  1. Kuzeyde Amazon Nehri havzasının, batıda Parana ve Paraguay nehri sisteminin geniş düz ovaları.

  2. Doğudaki Brezilya yüksek yaylaları ve kuzeyindeki Cuiana yaylalarıdır.

  İki geniş nehir sistemi, iki yüksek dağlık bölge arasında sınırsız bir hal alır. Hemen hemen bütün Brezilya'nın yarısından fazlası deniz seviyesinden 200 metreden az yüksek yerler olmasına rağmen, nüfusunun hakim kısmı daha ziyade yüksek yerlerde bulunur. Ülkenin hemen hemen % 4'ü deniz seviyesinden 900 m yüksekliğin üzerindedir. Brezilya'nın en yüksek dağı Pico da Bandeira olup, 2890 m'dir.

  Akarsular: Büyük Amazon Nehri dünyanın en geniş ve çok su taşıyan nehridir. Peru'da And Dağlarının doğusundan çıkar ve Brezilya ovaları içinde akar. Atlas Okyanusundan Peru içlerine kadar nehir taşımacılığına elverişlidir. Denize döküldüğü yerde muhtelif kanallar ve birçok adalar meydana getirir. En büyük ada Marajo Adası olup, 26 km2dir. Amazon'un önemli kolları, Tocantins, Araguaia, Xingu ve Topajostur. Diğer önemli nehri, Parana Nehridir.

  Göller: Brezilya'da iki önemli göl vardır. Bunlar Lagoa dos patos ve Lagoa'dır. 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Brezilyanın fiziki yapısı hakkında ansiklopedik bilgi

  Reklam  amazon olarak bildiğimiz nehir dünyanın en çok su taşıyan nehridir ve buradadır büyük ormanların olduğu ülke iki büyük göl olan Lagoa dos patos ve Lagoa nın bulunduğu ülkedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi