Sahra Arap Demokratik Cumhuriyeti

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Dünya Ülkeleri Bölümünden Sahra Arap Demokratik Cumhuriyeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Sahra Arap Demokratik Cumhuriyeti

  Reklam  Sahra Arap Demokratik Cumhuriyeti

  Forum Alev
  Batı Sahra (Arapça: الصحراء الغربية Al-Sahrā' al-Garbiyyah), Afrika'nın kuzeybatısında bir toprak parçasıdır. Batıda Atlas Okyanusu, kuzeyde Fas, Cezayir, güneyde ise Moritanya vardır. 1976'da İspanya'dan ayrılmışsa da Fas tarafından hak iddia edilerek fiilen yönetilmektedir.
  Sahra Arap Demokratik Cumhuriyeti (الجمهورية العربية الصحراوية الديمقراطية Al-Jumhūrīyâ al-Arabīyâ as-Ṣaḥrāwīyâ ad-Dīmuqrātīyâ)'nin Bağımsızlığı ve devlet statüsü halen tartışmalıdır. Fas'tan ayrılması konusunda referandum düşünülmüşse de uygulamaya geçirilememiştir. Türkiye günümüzde böyle bir ülkenin varlığını kabul etmemektedir.
  Yüzölçümü 266,000 km²'dir. Toplam tahmini nüfus 267,405 kişidir. Başkent konumundaki şehir Laayoune (Al Ayun) nüfusun büyük kısmını barındırır. Asıl Batı Sahralılar Sahravi olarak bilinmektedir. Bölgede Arapça ve İspanyolca konuşulur. Su kaynakları çok az olup, göçebelik, hayvan besleyiciliği yapılmaktadır. Batı Sahra'da başka doğal kaynak olarak Fosfat madenleri vardır.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Sahra Arap Demokratik Cumhuriyeti

  Reklam  sahra demokratik arap cumhuriyeti kısa adıyla sdca spanyolların,İspanyol Sahrası'nı terk etmelerinden sonra kasım 1976 da üç devlet ispanya fas ve morştanya arasında madrid anlaşması imzalandı kurulan ülkenin bir kısmın sdca kontrol ederken diğer kısmı fas tarafından güney iller diye kontrol edilmektedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi