Mali cumhuriyeti

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Dünya Ülkeleri Bölümünden Mali cumhuriyeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Mali cumhuriyeti

  Reklam  Mali cumhuriyeti

  Forum Alev
  Mali, Batı Afrika'nın yedinci büyük yüzölçümüne sahip Afrika ülkesidir. Kuzeyde Cezayir, doğuda Nijer, güneyde Fildişi Sahilleri ve Burkina Faso, güneybatıda Gine, ve son olarak da batıda Moritanya ile komşudur. Kuzeyde Sahra Çölü ile kaplı olup bu bölgede çok az nüfusa sahiptir. Çoğunluk güneyde Nijer nehri kıyısında yaşamaktadır.
  Önceleri bu bölgede Mali'yi içeren topraklara hakim Gana İmparatorluğu, Mali İmparatorluğu, Songhai İmparatorluğu vardı. Fas'taki Arapların istilası 1591'de Songhai İmparatorluğu'nu sona erdirdi. Mali, Fransız sömürgesi olduktan sonra Fransız Sudanı ismini taşıdı. Günümüzde UNESCO'nun dünya mirası olarak nitelediği yerlerden biri olan, geçmişte zenginliğiyle adı duyulan efsanevi Timbuktu şehri Mali'dedir.
  • Ülkenin Resmi Adı: Mali Cumhuriyeti
  • Yüzölçümü: 1 240 000 km²
  • Başkenti: Bamako
  • Para Birimi: CFA Frankı
  • Dili: Fransızca (Resmi) ve Bambara (en çok konuşulan yerel dil)
  • Nüfusu: 11 340 480 kişi (2002 tahmini)
 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  --->: Mali cumhuriyeti

  Reklam  Mali, ya da resmî adıyla Mali Cumhuriyeti (Fransızca: République du Mali), Batı Afrika'da bulunan denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Mali, Afrika'nın en büyük yedinci ülkesidir. Kuzeyde Cezayir, doğuda Nijer, güneyde Burkina Faso ve Fildişi Sahili, güneybatıda Gine ve batıda Senegal ve Moritanya ile sınır paylaşmaktadır. Yüzölçümü yaklaşık 1.240.000 km2 ve tahminî nüfusu neredeyse 12.000.000 kişi. Ülkenin başkenti Bamako'dur.

  Sekiz ayrı bölgeden oluşan Mali'nin kuzeydeki sınırları Sahra Çölü'nün tam ortasına ulaşır. Ülke nüfusun çoğunun yaşadığı yeri olan güneydeki bölgede ise, Nijer ve Senegal nehirlerini içermektedir. Ülkenin ekonomik yapısının başlıca sektörleri tarım ve balık tutma sektörleridir. Mali'nin bazı doğal kaynakları altın, uranyum ve tuz. Mali, dünyanın en fakir ülkelerinden olduğunu sayılmaktadır.

  Günümüzün Mali Cumhuriyeti, bir zamanlar üç tane Batı Afrika imparatorluğunun bir parçasıydı: Gana İmparatorluğu, Mali İmparatorluğu (ülkenin ismi bu imparatorluktan türetmiştir) ve Songhay İmparatorluğu. 19. yüzyılın sonuna doğru Mali, Fransız idaresinin altına alınarak Fransız Sudanı'nın bir parçası oldu. 1959'da Mali, Senegal ile Mali Federasyonu olarak bağımsızlığını kazandı. Bir sene sonra Mali Federasyonu bağımsız Mali devleti oldu. Uzun bir tek-partili dönemden sonraki 1991 darbesinin ardından yeni bir anayasa yazıldı ve Mali demokratik, çok-partili bir devlet oldu.+ Yorum Gönder
mali ülkesi nerede,  mali cumhuriyeti hakkında
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi