Dünyada En çok Konuşulan Diller

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Dünya Tarihi Bölümünden Dünyada En çok Konuşulan Diller ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Galus
  Özel Üye
  Reklam

  Dünyada En çok Konuşulan Diller

  Reklam  Dünyada En çok Konuşulan Diller

  Forum Alev
  Dünyada Hangi dil daha çok konuşuluyor ?

  Dünya üzerinde bir çok dil konuşulmaktadır,bu diller arasında sıralamada ilk aklınıza gelen sanırım tahmin edildiği üzere ingilizcedirama malesef yanılıyorsunuz bakın Dünyada en çok konuşulan dili 1. sırada kim alıyor.


  1.Çince... Tam bir 1 Milyarın konuştuğu bir dil bu dili konuşmak hiçte kolay değildir. Bu dili konuşan yerler :Çin, Malezya, ve Tayvan dır.

  2. ingilizce : Bu dil en çok konuşulan dil olmasada en moda olan dildir. dünyanın her bir yerinde bu dili konuşanlara rastlamak mümkündür.

  Kanada,singapur,Hong kong,Yeni Zellanda ve Avustralya da ve bu sadece bir kaç ülke daha bir çok yerde ingilizce konuşulmaktadır.

  bu dili konuşan insan sayısı ; 750 milyon olarak bilinmektedir.

  3.Hintçe : Hindistan çok kalabalık bir ülkedir bu dil onlaron ana dilidir Hindu hariç başka 10 lehçeye sahiptirler. hindistan nufusu yakın zamanda tahmin edilenlere göre çin nufusunu geçeceği belirtiliyor. konuşan kişi sayısı: 497 milyon dur. Hindistan ve Nepalda bu dil konuşulmaktadır.

  4. İspanyolca: Güney amerikanın tmü ispanyolcayı konuşmaktadır ingilizce kelimelerin çoğu ispanyolcadan alınmıştır. konuşan kişi sayısı 392 milyondur. Latin amerika ve ispanyada konuşulmaktadır.

  5.Rusça : Bu dili konuşan kişi sayısı : 277 milyon dur. Kazkistanda Beyaz Rusyada ve Amerikada bu dil konuşulmaktadır.


  6.Arapça : Dünyanın en eski dillerinden birisidir. Suriye,ırak,Mısır,Sudi arabistan,Kuveyt ve Lübnan bu dili konuşan ülkelerdir. Dünya sıralamasında 6. olarak yerini almaktadır. konuşan kişi sayısı : 246 milyon dur.


  7. Bengalce : 210 milyon kişinin konuştuğu bir dildir. bu dil Bengladeş ve Doğu hindistanda konuşulmaktadır.

  8. Portekizce : Konuşan kişi sayısı : 196 milyon dur. bu dil:Brezilya,Portekz,Macau ve Goa da konuşulmaktadır.

  9. Türkçe: Türkçe dilini konuşan kişi sayısı: 190 milyondur.Balkanlarda,Türkiyede,Türkiye Cumhuriyetler,Yakutistan da Konuşulmaktadır.

  ve son olarak

  10.Fransızca: Bu dili konuşanın sayısı:129 Milyon dur. Fransa,Kanada,Batı Afrika, Batı hind adaları,Belçika ve orta afrikada konuşulmaktadır.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Dünyada En çok Konuşulan Diller

  Reklam  Dünyada En çok Konuşulan Diller için hangi ülkenin ne kadar sömürgesi varsa o kadar o dil fazla konuşuluyor demekki tabiki konuşulan dile sahip ülkenin kalabalık oluşu en büyük etkendir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi