Haçlı seferlerinin nedenleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Dünya Tarihi Bölümünden Haçlı seferlerinin nedenleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Haçlı seferlerinin nedenleri nelerdir

  Reklam  Haçlı seferlerinin nedenleri nelerdir

  Forum Alev
  Siyasal Nedenler

  Müslüman Araplar, Dört Halife ve Emeviler döneminde Suriye, Filistin ve İspanya’yı ele geçirmişlerdi. Aynı zamanda, son derslerimizde gördüğümüz gibi, Selçuklu Türkleri Anadolu’nun büyük bölümünü Hıristiyanlık Bizans’ın elinden alarak devlet kurmuşlardı. Bu durum Avrupalı Hıristiyanların sinirini bozuyordu.
  Ekonomik Nedenler

  Avrupalılar çok eskiden beri doğudan gelen ipek, porselen ve baharat gibi mallara çok ilgi göstermişlerdir. Ancak, o zaman dünyanın en büyük ticaret yolları sayılan İpek” ve Baharat” yollarının denetimi Müslümanların denetiminde bulunuyordu. Bazı Avrupalılar, bu Müslüman ülkelerine giderek zengin olmak istiyorlardı.
  Dinsel Nedenler

  Hıristiyanlar için Kudüs’e haç ziyareti yapmak kutsal bir görevdi. Ancak, haç merkezinin Müslümanların elinde olması Hıristiyanların hoşuna gitmiyordu. Haç görevini rahat yerine getiremediklerini düşünüyorlardı. Avrupa’nın önde gelen Hıristiyanlık tarikatları önce devlet ve derebeyler arasında barışı sağladılar sonra onları, Müslümanlarla savaşmaya çağırdılar. Bu savaşı Hz. İsa ve Tanrı istiyor, Müslümanlarla savaşmak en kutsal görevdir, bu savaşa katılanlar cennete gidecekler” diye propaganda yaptılar. Ayrıca, Hıristiyanlık Bizans’ın Türk akınlarından kurtulmak için diğer Hıristiyanlık ülkelerden iki de bir yardım istemesi macera peşinde koşan Avrupalı prensleri ve şövalyeleri savaşa katılmaya yönlendiriyordu.

  Haçlı Seferleri toplam sekiz tanedir. İlki 1096’da başlamış, en sonuncusu ise 1270 yılında yapılmıştır. Bunlardan, şimdilik ilk dördü bizi ilgilendirdiği için aşağıda onlardan söz edeceğiz. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Haçlı seferlerinin nedenleri nelerdir

  Reklam  Haçlı seferlerinin asıl gayesi Kudüs'ü ele geçirmek olmuştu.Çünkü Kudüs onlar için de kutsal bir şehirdi.Müslümanların elinde olan Kudüs'ü alarak rahat davranmak ve onlar için de kutsal olan şehir Hristiyanlaştırılmak isteniyordu.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi