Tarihte Uygulanmış İdam Yöntemleri

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Dünya Tarihi Bölümünden Tarihte Uygulanmış İdam Yöntemleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  balbal20
  Yeni Üye
  Reklam

  Tarihte Uygulanmış İdam Yöntemleri

  Reklam  Tarihte Uygulanmış İdam Yöntemleri

  Forum Alev
  İdam Şekilleri


  Atlara Bağlanma: Kurban elleri ve ayakları ayrı 2 ata bağlanarak atlar zıt yönlere doğru koşturulurdu.

  Yakılma: En çok Avrupa’da cadı olarak nitelendirilen kadınlar üzerinde uygulanmıştır. Kurban ellerinden ve ayaklarından bir kazığa dolanır ve etrafı çalılarla kaplanıp ateşe verilirdi. Engizisyon Mahkemeleri ile tanınan idam şeklidir. 1350-1500 yılları arasında kullanılmıştır.

  Çivili Tabut: İçi sivri çivilerle dolu, dik biçimde duran dar bir tabutun içine mahkum yerleştirilirdi ve kapak kapatılırdı. Tam olarak ne zaman kullanıldığı bilinmese de Eski Mısır döneminde yaygınlaştığı düşünülüyor.


  İspanyol Eşeği: Mahkum, üçgen biçiminde bir tahtaya oturtulup ayaklarına ağırlıklar bağlanır ve bu ağırlıklar giderek arttırılırdı. Sonunda kurban ikiye ayrılırdı.
  İlk olarak İspanya’da 1400 lü yıllarda uygulandı. Bini aşkın kişinin bu şekilde öldürüldüğü tahmin ediliyor.

  Kör Balta İle İdam: Sıradan baş kesmeden daha ağır bir ceza olarak kör balta ile idam kullanılmıştır. Suçun ağırlığına göre kurbanın önce başı değil ayakları yada kolları kesilirdi.
  Orta Avrupa’da 1200 lü yılların başından 1500 lü yıllara kadar kullanılmıştır.


  Leş Fareleri: Bu yöntemde kurbanın elleri bir direğe bağlanır ve bağırsakları dışarı çıkarılırdı. Daha sonra kurbanın ustune aç bırakılmış fareler, böcekler, kargalar vb. hayvanlar salınırdı. Ne zaman kullanıldığı bilinmemektedir.

  1000 Şiş: M.Ö 200’ lü yıllarda uygulanan bu yöntem ilk olarak padişah ailelerine ihanet edenler üzerinde uygulanmıştır. Kurbanın vücuduna çeşitli uzunluklarda yüzlerce şiş batırılarak uygulanırdı.

  Alev Maskesi : Bu yöntemde kurbanın kafasına bir şovalye miğferi takılır ve ısıtılırdı. 11. yy başlarında batı avrupada uygulanmıştır. Bu iş için yapılmış çeşitli aletler kazılar sırasında bulunmuştur.

 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Tarihte Uygulanmış İdam Yöntemleri

  Reklam  İdamlar genellikle az gelişmiş ülkelerde daha çok zannedilirken aslında en çok gelişmiş ülkelerde olmaktadır.Bunların başında Amerika gelmektedir.Burada değişik yöntemler ile uygulanan idam cezaları vardır.+ Yorum Gönder
balta ile idam
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi