Bosna Markale Katliamı

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Dünya Tarihi Bölümünden Bosna Markale Katliamı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Bosna Markale Katliamı

  Reklam  Bosna Markale Katliamı

  Forum Alev
  Markale Katliamı Hakkında - Bosna Markale Katliamı - Markale Katliamı Nedenleri - Markale Katliamı Tarihi

  Saraybosna'da bulunan Markale Pazarında Bosna Savaşı döneminde iki patlama meydana geldi. Dünya kamuoyu hemen bu olayların suçunu Sırplara yüklemişti. Bu olaylar, NATO'nun hava saldırısı'nın yolunu açmıştır.

  Markale pazarında birinci patlama. NATO'nun ültimatomu

  5 Şubat 1994'te Sarayevo'daki Markale Pazarı'nda meydana gelen ve 68 kişinin ölümüne ve 144 kişinin yaralanmasına yol açan patlamayla ilgili olarak da Sırplar suçlanmıştır.

  Bunun üzerine Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Radovan Karaciç ise düzenlediği basın toplantısında, Sırp tarafının bombalama eyleminde hiçbir sorumluluğu olmadığını iddia ederek, "Bu katliam, Müslüman liderliğinin soğukkanlı bir cinayetidir"[1] açıkladı.

  Öte yandan NATO, Sırp güçlerine yönelik bir ültimatom yayınlamış ve bu ültimatomda Sırpların Saraybosna’dan ağır silahlarını çekmesi ya da bu silahları BM kontrolüne bırakması gerektiğini ifade etmiştir. NATO, Sırp güçleri eğer Saraybosna’dan 20 kilometre dışarıya çekilmezse ve ağır silahlarını BM kontrolüne bırakmazsa hava saldırılarına başlayacağı konusunda tehditler savurmuştur. Sırplar ültimatomun şartlara uymak zorunda kaldı.

  Markale pazarında ikinci patlama. NATO askeri müdahalesi

  28 Ağustos 1995'te Saraybosna'daki Markale pazarına atılan bombanın patlaması sonucu 37 kişi öldü, 90 kişi de yaralandı. 30 Ağustos 1995'te, en son UNPROFOR askeri de Bosna Sırp topraklarından ayrılır ayrılmaz NATO uçakları Sırp Cumhuriyeti’nde seçilmiş bazı hedeflere bir dizi hassas vuruş yaptılar. Bosna Sırp askeri birliklerine yönelik NATO bombardımanı için gerekçe olarak Markale'deki silahsız Boşnaklara karşı saldırı ve Srebrenitza katliamı gösterildi. Hırvat, Boşnak ve NATO saldırıları karşısında uzun süre dayanamayan Sırp birlikleri, Ekim ayında teslim olmak zorunda kaldı.

  Komplo teorileri

  5 Şubat 1994'teki olayda da bağımsız balistik uzmanların hazırladığı raporların sonuçlarına aldıran olmadı. Oysa uzmanlar, Sırpların konuşlandığı yerden daracık Vase Miskin sokağını bombalamalarının mümkün olmadığını ve pazar yerindeki patlamanın da havan ateşi sonucunda gerçekleştiğini ispat etmeye çalışıyorlardı. O dönemde Yugoslavya kriziyle ilgilenen David Owen, Yasuşi Akaşi, Mikhail Rose, Lord Carrington gibi birçok ünlü politikacının görüşlerine aldırış edilmedi. Oysa bu politikacılar, patlamaların Sırplar tarafından yapıldığından şüphe duyuyor ve bu saldırıların kimin işine yaradığına bakma çağrısında bulunuyorlardı.

  Rus albay Andrey Demurenko'nun araştırma sonucuna göre kesinlikle 28 Ağustos 1995'te Markale pazarı Boşnak mevzilerinden topun ateşlendiği tespit edilmiştir.[2][3]

  3 Mart 2010'da, Radovan Karaciç, Bosnalı Müslümanların yabancı güçlerin müdahalesini sağlamak için katliamın uydurduğunu belirtti. Karaciç Markale olaylarıyla ilgili "Oyundu. Cesetler yerleştirilmişti. Sırpları suçlamak için Saraybosna’ya baştan sona ceset yerleştirildiğini BM de biliyordu" dedi.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Markale Katliamı Hakkında - Bosna Markale Katliamı - Markale Katliamı Nedenleri - Markale Katliamı Tarihi

  Reklam  Sırp askerlerinin müslüman Bosnalılara uyguladıkları katliam ve soykırım yüzbinlerce müslümanın ölmesine neden olmuştur.Milosaviç uluslar arası adalet divanında yargılanmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi