Dua Tanımı Nedir? Dua Etmek Nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dua Bölümünden Dua Tanımı Nedir? Dua Etmek Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Dua Tanımı Nedir? Dua Etmek Nedir?

  Reklam  Dua Tanımı Nedir? Dua Etmek Nedir?

  Forum Alev
  Dua Tanımı Nedir? Dua Etmek Nedir?

  Dua, seslenmek, çağırmak manasına gelmektedir. Bu yüzden, bu kelime peygamberlerin insanları hayır ve iyiliği çağırmaları hakkında kullanılmıştır. “Ey inananlar, sizi yaşatacak şeylere çağırdıkları zaman Allah’ın ve elçisinin çağrısına koşun…” (Enfal-24)


  Ümit kapıları insanın yüzüne birer birer kapandığında, insan, fıtratından yükselen sese uyarak asıl mabudunun yönüne doğru yönelerek ondan kendisine yardım ederek ihtiyaçlarını gidermesini istemektedir. “İnsana bir darlık dokunduğu zaman, yanı üzere yatarken, otururken yahut ayakta bize yalvarır…” (Yunus-12)


  “Gemiye bindikleri zaman, dini yalnız Allah’a has kılarak O’na yalvarırlar…” (Ankebut-65)


  Merhum Allame Tabatabai aşağıdaki Bakara suresinin 186. Ayeti hakkında şöyle demektedir: “Dua bundan ibarettir, insan dua ile Allah-u Teâlâ’nın teveccühünü kendisine celp ediyor ve sonra kendi hacetini giderip, ihtiyacına muhtaçsız kalmak istiyor.”


  Duanın yapıcı yönü, insanın, hakiki ve gerçek mabuduna teveccüh etmesi ve O’nun dergâhından hacetlerini (ihtiyaçlarını) istemesidir. Dua ve yakarışa karşı gelenler duanın hedeflerini, nedenlerini ve terbiyedeki etkilerini iyi tanıyamamış kimselerdir.


  İmam Humeyni, Hamd Suresi’nin tefsirinde buyuruyor: “Halkı dua kitaplarından uzaklaştırmak doğru değildir. Bunlar duanın ne olduğunu anlamıyorlar. Duanın insan ruhundaki tesirlerini bilmiyorlar. Bütün bereketler ve hayırların dua okuyanlara ait olduğunu bilmiyorlar. Toplumun terbiyesi işte bu dualarladır.”
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Dua Tanımı Nedir? Dua Etmek Nedir?

  Reklam  dua,ALLAH ile iletişim kurmaktır 3. 3
  Ziyaretçi
  dua etmek insanı bazen kötülüklerden korur bizi sıkıntılardan uzaklaştırır ve allaha sevgimizi göstermek için dua ederiz. kısaca özetlemesi+ Yorum Gönder
dua etmek nedir,  dua nedir kısaca,  dua nedir ,  dua ne demektir kısaca,  dua tanımı
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi