Üzüntü Ve Kederden Kurtulmak İçin okunacak dua - İç sıkıntısında okunacak dua

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dua Bölümünden Üzüntü Ve Kederden Kurtulmak İçin okunacak dua - İç sıkıntısında okunacak dua ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ece_nur
  Usta Üye
  Reklam

  Üzüntü Ve Kederden Kurtulmak İçin okunacak dua - İç sıkıntısında okunacak dua

  Reklam  Üzüntü Ve Kederden Kurtulmak İçin okunacak dua - İç sıkıntısında okunacak dua

  Forum Alev
  ÜZÜNTÜ VE KEDERDEN KURTULMAK İÇİN OKUNACAK DUALAR
  Ebu'd-Derdâ'dan Radıyallahu Anh rivayet edildiğine göre, Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu: "Kim sabah ve akşam yedi kez şu sözleri söylerse, dünya ve ahiret işlerinden kendisine üzüntü veren şeyleri Allah giderir:
  (Hasbiyellâhu lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azîmi.)
  "Allah bana kâfidir; O'ndan başka ilâh yoktur. O'na tevekkül ettim; O, büyük Arş'ın Rabbidir."
  * * *
  Ebû Musa El-Eş'ârî'den Radıyallahu Anh rivayet edildiğine göre, demiştir ki, Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu: "Kime bir keder yahud bir üzüntü isabet ederse, şu kelimelerle duâ etsin:

  (Ene abdüke ibnü abdike, ibnü emetike, fî gabdatike. Nâsıyetî biyedike. Mâdın fiyye hukmüke. Adlün fiyye gadâüke. Eselüke bikülli ismin hüve leke, semmeyte bihî nefseke ev enzeltehû fî kitâbike ev allemtehû ehaden min halgıke eviste'serte bihî fî ılmil ğaybi indeke en tec’alel gur'âne nûra sadrî ve rebîa galbî ve cilâe huznî ve zehâbe hemmîy.)
  “(Allahım!)Senin kudretin altında, ben senin kulunum, erkek kulunun ve dişi kulunun da oğluyum. Boynum senin kudret elindedir. Hükmün bana geçerlidir. Hakkımdaki hükmün adalettir. Kendini adlandırdığın özüne has bütün isimlerle, yahut Kitab’ında indirdiklerinle yahud yaratıklarından birine öğrettiğin isimlerle yahut katında seçtiğin gayb ilmindeki isimlerle senden istiyorum ki, Kur'an'ı göğsümün nuru, kalbimin neş'esi, kederimin izalesi, üzüntümün gidişi yapasın.” Peygamberin bu sözleri üzerine meclisteki adamlardan biri:
  - Ey Allah'ın Rasulü! Asıl aldanmış olan, bu sözleri söylemediğinden aldanandır. Peygamber:
  - Evet, bunları söyleyiniz ve onları öğretiniz. Çünkü bunları, taşıdıkları manalardaki şeyleri isteyerek söyleyenin, Allah üzüntüsünü giderir ve ferahlığını uzatır, buyurdu. "
  * * *
  Ebû Said El-Hudrî'den Radıyallahu Anh rivayet edildiğine göre, şöyle demişdir:
  "Bir gün, Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem mescide girdi. Bir de orada Ebû Umâme adında ensardan bir adam bulunuyordu. Peygamber ona: Ey Ebû Umâme, böyle namaz vakti olmadığı bir zamanda seni burada oturuyor görmekteyim, (nedir bu halin)? dedi. Ebû Umâme:
  -Üzerime çöken üzüntüler ve borçlar, ya Rasûlallah!...deyince Peygamber Efendimiz şöyle buyurdu:
  Sana bir takım sözler öğreteyim mi ki, onları söylediğin zaman, Allah senin üzüntünü gidersin ve senden borcunu ödesin? Ben, evet (öğret) ya Rasûlallah, dedim. Peygamber efendimiz buyurdu: “Sabahladığın ve akşamladığın vakitlerde şunları söyle:

  (Allâhümme innî eûzü bike minel hemmi vel hazeni ve eûzü bike minel aczi vel keseli. Ve eûzü bike minel cübni vel buhli. Ve eûzü bike min ğalebetid deyni ve gahrir ricâli. )
  “Allah'ım! Üzüntü ve kederden Sana sığınırım. Acziyetden ve tenbellikten sana sığınırım. Korkaklıktan ve cimrilikten Sana sığınırım. Borç altına düşmekten ve düşmanların üstün gelmesinden Sana sığınırım." Ebû Umâme der ki, ben bunu yaptım. Allah Tealâ, üzüntü ve kederimi giderdi ve borcumu benden kaldırdı.”

  Allah kabul etsin…….Amin……

 2. 2
  rabia07
  Usta Üye

  --->: Üzüntü Ve Kederden Kurtulmak İçin okunacak dua - İç sıkıntısında okunacak dua

  Reklam  (Hasbiyellâhu lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azîmi.)
  "Allah bana kâfidir; O'ndan başka ilâh yoktur. O'na tevekkül ettim; O, büyük Arş'ın Rabbidir."


  okuyalım inşaAllah güzel dua teşekkürler kardeşim yüreğine sağlık 3. 3
  Ziyaretçi
  Ben bir şey sormak istiyorum ; " Hasbiyellâhu lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azîmi.)
  "Allah bana kâfidir; O'ndan başka ilâh yoktur. O'na tevekkül ettim; O, büyük Arş'ın Rabbidir." bu duayı okumaya başlamadan önce Bismillahirahmanırahim ve sonunda Amin diyecek miyiz? Yoksa 7 kez okuduktan sonra mı Amin diyeceğiz 4. 4
  Ziyaretçi
  ALLAHIM çıldıracam.ANNEMİ KAYBETTİM ÖLÜM KEDERİ İÇİNDEYİM.BU KEDER İÇİN AYRI Bİ DUA YOKMU NE OLUR YARDIM EDİN.BOR SIKINTISI ŞU BU GEÇER AMA BU ACI BAŞKA NE OLUR BAMNA DUA YAZIN FACEDE EBRU KANLIER OLARAK ADIM GEÇİYOR.ADIM BU ZATEN ÜYE OLAMADIM BURAYA GÜCÜM YOK ÇÜNKÜ

+ Yorum Gönder
iç sıkıntısından kurtulmak için dua,  iç sıkıntısı için okunacak dua,  iç sıkıntısında okunacak dua,  üzüntüden kurtulmak için dua,  iç sıkıntısına okunacak dua
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi