Duanın Amacı

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dua Bölümünden Duanın Amacı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Duanın Amacı

  Reklam  Duanın Amacı

  Forum Alev
  Duanın Amacı

  Müslümanın duasında kısaca üç önemli amaç olabilir:

  1- Günahlarının affını isteme. Mü’min, elinden geldiği kadar günahlardan kaçınır. Ancak yine de hatalı olduğunu düşünerek sürekli affını ister, çaresizliğinden dolayı Allah'tan merhamet talebinde bulunur.

  2- Ümit ve arzu. Mü’min, hakkıyla ibadet edebilme hidâyette olabilme ve Allah’ın yardımına ulaşabilme arzusunda olur.

  3- Allah’tan yardım, izzet lütuf, rahmet, başarı isteklerinde bulunur. Bütün bu istekleri de gerekli çabayı gösterdikten sonra ortaya koyar. Mü’min, emirleri yerine getirir, yasaklardan kaçar, kulluğunu en samimi bir şekilde yapmaya çalışır. Sonra da yukarıda sayılan şeyleri Rabbinden ister. Mağfirete ulaşmayı, cezadan ve gazaptan kurtulmayı, Allah’ın rızasını hak etmeyi arzu eder.
  Duanın belli bir zamanı yoktur. Ancak hadislerde geçtiği gibi, gecenin son üçte birinde, farz namazların sonunda, savaş esnasında, ezan ile kaamet arasında, yağmur yağarken, secdede iken, seher vakitlerinde (3 Âli İmran/17), Cuma saatinde, oruçlu orucunu açtığı zamanda, Kurban bayramı arefesinde, Kadir gecesinde yapılacak dualar daha makbûldür ve kabul edilme ihtimalleri daha fazladır.
  Kur’an’daki dua âyetleriyle, Peygamberimizin dualarıyla, ya da büyüklerden bize ulaşan (me’sur) dualarla dua etmek mümkün olduğu gibi, kendi dilimizle, içimizden geldiği gibi dua etmemiz de mümkündür. Kendi halimizi ve isteklerimizi en iyi yine kendimiz dile getirebiliriz. Dua dilinin Arapça olması da şart değildir.
  Allah’ın güzel isimleriyle (esmau’l hüsna) ile dua etmek Kur’an’ın emridir. (7 A’raf/180)
  Bazı kimselerin duaları peşinen kabul edilir. Bunlar mazlumlar, misafirler ve çocuğuna dua eden babalardır. (Ebu Davud, Salat/hadis no:1536, 2/89. İbni Mace, Dua/11, Hadis no: 3862, 2/1270. Tirmizí, Birr/7, Hadis no: 1905, 4/314.)
  Aslında mü’minlerin ihlasla yapacakları bütün dualar kabul edilir. Mü’min böyle duaların karşılığının nasıl verildiğini bilemez ama Kur’an dua edenlere Allah’ın karşılık vereceğini müjdeliyor. (40 Ðafir/60)
  Müslümanlar için çok önemli bir iman eylemi olan ‘dua’yı burada yeterince açıklamak mümkün değildir.
  Son olarak dua hakkında Alexis Carrel’ın dediği gibi diyelim: ‘Dua yoksulluk ve aşktır’. Buna bilgi, hikmet, teslimiyet ve cehd’i de biz ilâve edebiliriz. 2. 2
  Nursedaa
  Yeni Üye

  --->: Duanın Amacı

  Reklam  Allah cc razı olsun... 3. 3
  fecr
  Özel Üye
  Aslında mü’minlerin ihlasla yapacakları bütün dualar kabul edilir. Mü’min böyle duaların karşılığının nasıl verildiğini bilemez ama Kur’an dua edenlere Allah’ın karşılık vereceğini müjdeliyor. (40 Ðafir/60)
  Allah razı olsun mumsema 4. 4
  Zehra
  Üye
  paylasim icin Allah razı olsun mumsema

 5. 5
  HARBİKIZ
  Bayan Üye
  Dua inen ve henüz inmeyen her musibet için faydalıdır. Kazayı sadece dua geri çevirir. Öyle ise sizlere dua etmek gerekir.
  Hadis-i Şerif

+ Yorum Gönder
duanın amacı
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi