Yaratıcı Dramada Doğaçlama Çalışmaları

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Drama ile Eğitim Bölümünden Yaratıcı Dramada Doğaçlama Çalışmaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Yaratıcı Dramada Doğaçlama Çalışmaları

  Reklam  Yaratıcı Dramada Doğaçlama Çalışmaları

  Forum Alev
  YARATICI DRAMADA DOĞAÇLAMA ÇALIŞMALARI:

  - Yazın şehir dışında arkadaşlarınızla piknik yapıyorsunuz. Güzel bir gün, ormanda kır çiçekleri, böğürtlen topluyorsunuz. Sonra bir yerde durup yemeğinizi yiyorsunuz. Yemek bitince, dönmeye hazırlanırken yolu bulamayıp paniğe kapılıyorsunuz. Neredesiniz? Yola devam mı edeceksiniz, geri mi döneceksiniz? Yolunuzu bulmanızı sağlayacak bir işaret arıyorsunuz, birden aranızdan birisi yerde ezilmiş bir kır çiçeği buluyor. Onu görünce gelirken kır çiçeği topladığınızı hatırlıyorsunuz ve yolunuzu buluyorsunuz

  - Bir grup insan otobüs durağında. Herkesin farklı bir özelliği var. Torununu görmeye giden büyükanne, işe geç kalmış bir memur, okula gitmek için bekleyen bir öğrenci, otobüse binmek için bekleyen bir özürlü... Otobüs biraz gecikti. Neler olur?

  - Farklı kanalları aynı akşam izlemek isteyen büyükanne, dede, anne, baba ve çocukların bulunduğu bir ailenin TV karşısındaki tartışmaları.

  • Bir lokantaya gittiniz aşağıdaki karakterleri canlandırın:

  1. 13 – 15 yaşlarında aç bir delikanlı

  2. Mönüde istediklerini bulamayan iştahsız bir orta yaşlı.

  3. çok aç ama, yoksul olduğu için istediklerini yiyemeyen yaşlı adam.

  - Yankı oyunu: Grup ikiye bölünür, karşılıklı sıralanırlar. Gruplar sırası ile buldukları bir sesi yankı halinde çıkarırlar ve diğer guruba sıra gelir. İlk gurubun ilk oyuncusu bir ses bulur ve bunu yüksek tonda bağırır, ikinci oyuncu tonunu biraz azaltıp tekrar eder. Üçüncü daha da azaltır. Yankı olana kadar devam eder. Her ses çıkaran sıranın arkasına gider. Bir yankı bitince diğer grup başlar.

  -Grup halinde “A” harfi ile çıkarılan nidalar, “O”harfi ile çıkarılan nidalar, “E” harfi ile çıkarılan nidalar, “U” harfi ile çıkarılan nidalar,

  -Bir mağazada elbise almak istiyorsunuz ve prova yapıyorsunuz:

  • Üzerine hiçbir şey bulamayan şişman bir kadın.
  • Dansta giymek için güzel bir elbise arayan genç bir kız.
  • İş yerine uygun bir elbise arayan genç kız.


  -Şiir yazmak: grup dörde ayrılır.
  1.Grup: Hayvanların beslenmeleri ile ilgili bir şiir yazın.
  2.Grup: Hayvanların üremeleri ile ilgili bir şiir yazın.
  3.Grup: Hayvanların göçleri ile ilgili bir şiir yazın.
  4.Grup: Hayvanların barınakları ile ilgili bir şiir yazın.
  Gruplar şiirlerini okur ve oynarlar.


  -Öykü yazmak: Ormana kral seçilmek isteyen hayvanların öyküsü, ısırgan otunun öyküsü, Pasaklı Pakize’nin öyküsü vb. başlıklardan öykü yazma ve oynama.

  Bir öykü:
  Bir ülke ve bu ülkede yaşayan insanlar, bir kral ve bu kralın kızı.
  -Bu kralın kızı yıllar önce dans ederken sakatlanır ve yürüyemez. Tüm tedavilere rağmen olumlu sonuç alınamaz. Kral ülkesinde eğlenceyi ve dansı yasaklar. Ülkedeki insanlar çok mutsuzdur. Çünkü eğlenememektedirler. Sonunda kralın kızını kaçırmaya karar verirler ve kaçırırlar. Onun iyileşmesi ve dans etmesi için her yolu denerler. Kraldan eğlenmenin serbest bırakılması için söz isterler, kız iyileşir.sarayda eğlence düzenlenir ve herkes yeniden eğlenerek mutlu olur.


  RESİM YAPMA:
  -Çocuklarla dünya hakkında konuşulur.
  Bu dünya sizin dünyanız, bu dünyada ne olmak istersiniz? Diye sorulur. Çocuklar konu hakkındaki fikirlerini hareketlerle ifade ederler (at,dere, heykel, ağaç, güneş vb.). Daha sonra bu düşüncelerini büyük boy resim kağıtları üzerine çizerek aktarırlar ve boyarlar.

  MASKE YAPMA:
  -Çocuklardan istedikleri bir yüzü makas ile kesme veya buruşturma tekniği ile hazırlamaları istenir. Hazırladıkları maskeyi yüzlerine takarak o tipi canlandırırlar.


  FOTOĞRAF OLUŞTURMA-FOTOĞRAF ÇEKME:
  -Bir aile fotoğrafı çektireceksiniz.
  -“Bir turist grubusunuz, bir ülkeyi geziyorsunuz. İlginç pozlar çekebilirsiniz” denir. Bir grup fotoğrafçı, bir grup ilginç pozlar oluşturup fotoğrafları çekilir.


  **YARIM ÖYKÜ TAMAMLAMA:
  -Şimdi hep birlikte bir öykü yazacağız. Ben öykünün başını söyleyeceğim, sonra başka biri ona ekleme yapacak ve yaptığı eklemeyi canlandıracak.
  “Bir zamanlar bir kurbağa vardı. Göl kurbağanın önündeydi ?.. Başka bir kurbağa geldi........?. Üçüncü bir kurbağa daha geldi ve ikinci olanı öptü....?.......


  RESİM TAMAMLAMA:
  Büyükçe bir resim kağıdı duvara asılır. Bir kişiden bildiği bir ev resmi yapması istenir. Diğer kişiler bu resmi tamamlarlar. İki veya üç tur resim tamamlama devam eder.
  Resimden yola çıkılarak öykü oluşturulur. Öyküler grup tarafından oynanır. Tartışılıp değerlendirme yapılır.  Tüm doğaçlama çalışmaları sonunda tartışma ve değerlendirme yapılır.
  Değerlendirme etkinliğinin amaç ve yararları üzerinde durulur. Etkinlik sırasında neler hissettikleri, etkinliğin amacına ulaşıp ulaşmadığı, katılımcıların neler kazandığı, yöntemin amaca uygunluğu üzerinde tartışılır ve değerlendirme yapılır. Gerekirse oyun yeniden oynanır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Yaratıcı Dramada Doğaçlama Çalışmaları

  Reklam  Çocukların hayal dünyalarını kullanarak tasarlanmış oyunlardandır.Onların yaratıcılıklarını ve becerilerini ölçen bu uygulama çok faydalı olur.+ Yorum Gönder
doğaçlama örnekleri,  doğaçlama konuları,  dogaclama ornekleri,  doğaçlama konusu,  doğaçlama çalışmaları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi