DDR ram sorunu

+ Yorum Gönder
Donanım ve Donanım Sorunlarınız Bölümünden DDR ram sorunu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  yozkas
  Üye
  Reklam

  DDR ram sorunu

  Reklam  DDR ram sorunu

  Forum Alev
  arkadaşlar 512 mb ddr ram vardı bir 512 mb ddr ram daha aldım ama yeni ram i takınca bilgisayar çalışmadı. ram lerin yerlerini değiştirdim yine çalışmadı. sadece yeni aldığımı takınca yine açılmıyor. yani açılışta seçenek sunuyor güvenli kipte, olagan vs. gibi hangisini seçtiysem her seferinde yeniden başlamaya çalışıp ekrandan görüntü kayboluyor.
  ram i arkadaşın bilgisayarına takınca sorunsuzca çalışıyor. birde arkadaşın bilgisayarından çıkarıp benim bilgisayara takınca açılış biraz daha ileri bir aşamadan geri döndü windows logosunu bir defaya mahsus görebildim. yeniden başlattığında ekrana hiç bir görüntü gelmiyor ne yapacağımı bilemedim lütfen yardım 2. 2
  Özgür
  Üye

  --->: DDR ram sorunu

  Reklam  512 RAm alırken anakartınızın frekans değerini ve diğer ramin frekans değerini araştırmadınız sanırım. Ram ler piyasada bellek kapasitesinin yanında çalışma frekansına göre satılmaktadır.

  yani 512 bir ram etiketinde şu ibare mutlaka vardır

  512 MB 100 MHz DDR
  512 MB 433 MHz DDR
  512 MB 600 MHz DDR

  yani 512 MB 100 MHz DDR şeklinde bir raminiz var ise 1 GB de alsanız remi orda ikinci değer olan MHz değerlerinin eşit olması gerekmekte aksi takdirde RAM o anakartta çalışmayacaktır. 3. 3
  yozkas
  Üye
  özgür kardeş ram lerin MHz değerlerinde problem yok. aldığım ram lar 400 Mhz, zaten bilgisayarımdaki de 400 MHz değerindeydi. bunun başka bir sorunu var ama anlayamadım 4. 4
  ICEEXOL
  Özel Üye
  Cpu-Z programını indir.Ram'lerin PC numalarına bak.

  Mesela; PC5300 -PC6400-PC5400 vs vs gibi.

 5. 5
  yozkas
  Üye
  Alıntı ICEEXOL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Cpu-Z programını indir.Ram'lerin PC numalarına bak.

  Mesela; PC5300 -PC6400-PC5400 vs vs gibi.
  programı kurdum eski ram ile yeni ram in çalışma frekansı tamamen aynı fakat ana kartta ram in veri yolu hızı 333 Mhz görünüyor. Tek ramde problem vermiyor ama iki ram takınca dediğim problemler oluyor. Arkadaşın b.sayarında 3 ram var ve üçüde farklı çalışma frekansında ama yine de sorunsuz çalışıyor. İşin içinden bi türlü çıkamıyorum.

 6. 6
  ICEEXOL
  Özel Üye
  Bu cpuz sana mı yoksa arkadaşına mı ait.Her anakartın teknik özellikleri aynı değilki.Ayrıca farklı çalışma frekansları olması önemli değil. Mesela 3 ram var diyelim. Birisi 3 diğeri 4 sonuncusu ise 5 hızlarında çalışıyor.Sistem bu hızlardan 3 olanı kendisine seçer ve diğer ramlerde bu hızlarda çalışır.

  Cpuz programındaki 133-166-200 mhz yazan yerler senin ramlerinin desteklediği frekanslar.Senden istediğim Slot1-2-3 bölümlerindeki görüntüler.

 7. 7
  yozkas
  Üye
  ICEEXOL kardeş, önceki mesajdaki görüntü arkadaşın bilgisayarındaki benim yeni ram in durumu, aşağıdaki de benim bilgisayardaki eski ram in durumu. ama ikiside aynı görünüyor

 8. 8
  ICEEXOL
  Özel Üye
  Belleklerin chipleri ve timing özellikleri farklı.

 9. 9
  yozkas
  Üye
  Alıntı ICEEXOL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Belleklerin chipleri ve timing özellikleri farklı.
  ben bu iki ram i aynı anda takınca çalışmıyor yeni aldığım ram i tek olarak takınca da çalışmıyor ama arkadaştan 128 ram aldım onunla takınca yeni aldığım çalışıyor bu nasıl iş anlamadım doğrusu.
  şimdi ben bu iki ram i bilgisayarımda beraber kullanamayacak mıyım. bunun bir yolu yordamı yok mu, yeni aldığım ram elimde mi kaldı, şimdi ram in elimde kaldığına mı yanayım hevesimin kursağımda kaldığınamı?

  Arkadaşlar sorunu hallettim. Bios ayarları ile biraz oynadım düzeldi. Bazı değerleri değiştirdim ne yaptığımı ben de bilmiyorum ama düzeldi ve gayet güzel çalışıyor.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi