Doğu Anadolu Bölgesinde Tarım

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Doğu Anadolu Bölgesinde Tarım ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Doğu Anadolu Bölgesinde Tarım

  Reklam  Doğu Anadolu Bölgesinde Tarım

  Forum Alev
  DOĞU ANADOLU BÖLGESİ’NDE TARIM (COĞRAFYA KONU ANLATIM)


  Bölge yüzölçümünün %10'unda ancak tarım yapılabilir. Yer şekilleri ve iklimin olumsuz etkisinden dolayı tarımsal faaliyet gelişmemiştir. Bölgedeki tarım etkinlikleri en çok bölgenin güneyindeki çöküntü ovalarında (Elbistan, Malatya, Elazığ ve Muş ovaları) yoğunlaşır.

  Arpa: En fazla tarımı yapılan üründür.Sebepleri: Düşük sıcaklığa dayanıklı olması, kısa sürede hasat edilebilmesi, hayvan yemi olarak kullanılması ve buğdayın yetiştirilemediği yerlerde yetişebilmesidir.

  Buğday: Arpadan sonra en fazla tarımı yapılan ürün buğdaydır.

  Tütün: Bitlis, Malatya ve Elazığ çevresinde yetiştirilir.
  Pamuk: Iğdır ovasında pamuk yetiştirilir. Kayısı: Malatya, Türkiye ve Dünyada kayısı üretiminde ilk sırada yer alır. Ayrıca patates, lahana gibi çeşitli ürünler de yetiştirilir. Genel olarak sıcaklığın düşük olmasından dolayı sebzecilik gelişmemiştir. Bundan dolayı sebze tarımına en az elverişli bölge Doğu Anadolu'dur.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Doğu Anadolu Bölgesinde Tarım

  Reklam  Doğu Anadolu bölgesi yer şekillerinden dolayı oldukça sıcak bir bölgemizdir. Sıcak iklime uyumlu ürünler yetiştirilmektedir. Sıcaktan etkilenmeyen arpa, buğday, pamuk gibi ürünler bu bölgede ilk sırada yer almaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi