Doğu Anadolu Bölgesinin Nüfusu Ve Yerleşme

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Doğu Anadolu Bölgesinin Nüfusu Ve Yerleşme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Doğu Anadolu Bölgesinin Nüfusu Ve Yerleşme

  Reklam  Doğu Anadolu Bölgesinin Nüfusu Ve Yerleşme

  Forum Alev
  DOĞU ANADOLU BÖLGESİ’NİN NÜFUSU VE YERLEŞME (COĞRAFYA KONU ANLATIM)


  Yüz ölçümü en geniş olan bu bölgemizde yer şekilleri ve iklimin de etkisi ile nüfus azdır. Nüfus bölge­de daha çok çöküntü hendekleri içindeki ovalarda toplanmıştır. Toplu yerleşme tipi görülür.

  Nüfus yoğunluğu, Türkiye nüfus yoğunluğunun altındadır. 1997 yılı nüfus sayımına göre, Türkiye nüfus yoğunlu km2 ye 81 kişi iken, bölgede 36 kişidir. Bölgede şehirleşme oranı çok düşüktür (%28). Kırsal nüfus oranı ise çok fazladır (%72). Karadeniz Bölgesi'nden sonra kırsal nüfus oranı en fazla olan bölge Doğu Anadolu Bölgesi'dir. Bölgede nüfusun %80'i tarım ve hayvancılık ile uğraşır. Sa­nayi gelişmediği için diğer bölgelere Karadeniz'den sonra en çok göç gönderen bölgemizdir.

  Nüfus yoğunluğu bakımından son sırada yer alır. İklimin sert karasal etkisi ve yer şekillerinin engebeli olması nedeniyle, tarımsal nüfus yoğunluğu fazladır. Bölgenin bazı yerlerinde tarımsal nüfus yo­ğunluğu 500'e kadar çıkmaktadır.Erzurum, Elazığ ve Malatya bölgenin büyük yerleşim birimleridir.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Doğu Anadolu Bölgesinin Nüfusu Ve Yerleşme

  Reklam  Temel geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olan bölgesi göç vermektedir. Tarım yapılmakta fakat yer şekillerinden dolayı yeterli verim alınamamaktadır. Hayvancılıktan elde edilen gelir yetmeyince göçler baş göstermiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi