Tortum Şelalesi Hakkında Kısa Bilgi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Tortum Şelalesi Hakkında Kısa Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  se7en
  Usta Üye
  Reklam

  Tortum Şelalesi Hakkında Kısa Bilgi

  Reklam  Tortum Şelalesi Hakkında Kısa Bilgi

  Forum Alev
  Tortum Şelalesi  Uzundere halkı şelaleye öz Türkçe karşılığı olarak "sudökülen" demektedir. Tortum Gölü gideğinin, gölün kuzey ucu ile Tev Vadisi arasındaki heyelan kütlesini aşarken yaptığı şelale .
  Gideğenin suları burada yatağa yakın dirençli kireçtaşi katmanları üzerinden geçer. 22 metrelik genişlikten 48 metre yükseklikten düşen sular ;üstte gökkuşağı,altta koca bir Dev Kazanı meydana getirmiştir.
  Şelalenin aktığı yerde çok güzel piknik alanları bulunmaktadır.Şelalenin aktığı yerden dipteki Dev kazanı'na demir korkuluklu,çok uzun taş merdivenlerle inip Tortum Çayını ahşap köprüden geçerek Tortum Hidroelektrik Santrali sahasına aynı merdivenlerin karşı tarafındaki ile çıkılmaktadır.Bu merdivenleri şelale tarafından inip, elektrik santrali tarafından çıkanlarda nefes darlığı, kalp rahatsızlığı olmazmış.
  Dev Kazanı diye nitelendirilen yerde şelalenin aktığı zamanlarda şelale sularının oluşturduğu yağmur insanları yazın sıcaklığında serinletmektedir. Afrika'daki Zambezi Nehri üzerindeki Vietorio Şelalesi 120 metre yükseklik ile dünyanın en yüksek şelalesi, A.B.D'nde Erie Gölü ile Ontario Gölü arasındaki Niagara Şelalesi 51 metre yükseklik ile ikinci, 48 metre yükseklik ile dünyanın üçüncü yüksek şelalesi Uzundere ilçesindeki Tortum Şelalesidir.Şelalemiz oluşumu açısından ise dünyanın ikinci önemli şelalesidir.
  Tortum Şelalesine 1952-1960 yılları arasında Hidroelektrik Santrali yapılmış ve ülkemizin elektrik ihtiyacına katkıda bulunmaya başlamıştır.Uzundereilçe merkezi Uzundere Deresi dere yatağı yanında Yayla Mahallesi orman yolunda bulunan Sudökülen Şelalesi ise 15 metre yükseklikte olup serinletici suyu akmaktadır.Yaz aylarında bazen tarım alanları sulanmasından dolayı suları biraz azalmaktadır.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Tortum Şelalesi Hakkında Kısa Bilgi

  Reklam  Tortum Şelalesi, binyedi yüzlü yıllarda bugünkü Balıklı Köyü batısında bulunan bir dağın heyelan sonucu Tortum Çayı'nın önünü kapatmasıyla oluşmuş bir şelaledir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi