Erzurumun Yeraltı Zenginlikleri

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Erzurumun Yeraltı Zenginlikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Erzurumun Yeraltı Zenginlikleri

  Reklam  Erzurumun Yeraltı Zenginlikleri

  Forum Alev
  Yeraltı zenginlikleri bakımından şanslı bir görünümde olan Erzurum İli'nin bakır varlığını İspir ve Pasinler çevresindeki damarlar oluşturmaktadır.

  Zaman zaman üretim yapılmış olan damarlardan bir başkası da, Şenkaya ilçesi yakınlarındaki bakırlı pirit yataklarıdır. Tuz ise Aşkale, Çat, Hınıs, Narman, Şenkaya, Tekman ve Tortum ilçelerinde çıkarılmaktadır.

  Erzurum İli'nin önemli yeraltı zenginliklerinden olan 51 milyon ton toplam rezervli Linyit ise, Merkez ilçe, Aşkale, Hınıs, Horasan, İspir, Oltu, Tortum ve Pasinler dolaylarında yer almakta, bu damarların bir bölümünde üretim yapılmaktadır.

  İlin öteki madenleri arasında Oltu'daki manganez, Aşkale'deki çimento hammaddesi manyezit, Pasinlerde'ki Tuğla-Kiremit hammaddesi sayılabilir.


  Oltu Taşı

  Erzurum’un yer altı zenginliklerinden biri de Oltu Taşı’dır. Oltu İlçesinin sınırları içinde, yaklaşık 300 ocakta çıkartılan taşlar, yanlızca süs eşyası yapımında kullanılmaktadır.


 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Erzurumun Yeraltı Zenginlikleri

  Reklam  tüm dünyada yer altından petrol çıkıyor bizde maden en çok kömür linyit erzuruma has taşlar meşhur örneğin oltu taşı Erzurumun Yeraltı Zenginlikleri taşlar yani+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi