Bingöl İli Cami ve Mescitleri

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Bingöl İli Cami ve Mescitleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Bingöl İli Cami ve Mescitleri

  Reklam  Bingöl İli Cami ve Mescitleri

  Forum Alev
  Bingöl Cami ve Mescitleri


  Cumhuriyetin ilanından sonra Eski Bingöl’ün bulunduğu Çapakçur Deresi’nin kenarına bir cami yapılmıştır. Bundan sonra Bingöl’ün yerleşiminin gelişmesiyle birlikte yeni camiler yapılmaya başlanmışsa da bunların mimari ve sanat tarihi yönünden bir özelliği bulunmamaktadır. Öncelikle Hacı Hıdır Efendi kendi ismini taşıyan bir cami yaptırmıştır. Bunun ardından Hükümet Konağı’nın bulunduğu alana modern bir cami yapılmıştır. Bunu Hafız Behçet Akbulut’un Kiğı Zermek (Yel Değirmeni), Şeyh Cemal Sinan’ın Dimlek (Karaçubuk) Köyü’nde yaptırdığı camiler izlemiştir.

  Halkın maddi katkıları ve devletin de yardımıyla Karlıova,Genç, Solhan ve Kiğı ilçelerine yeni camiler yapılmıştır. Depremler sonunda yıkılan bu camilerin yerine yenileri yapılmıştır.  Kiğı Camisi (Kiğı)

  Kiğı ilçesinin en eski eserlerinden Kiğı Camisi, minaresi üzerindeki bir yazıttan Bayındırlı (Akkoyunlu) Fahreddin Kutluk Bey’in oğlu Pir Ali Bey tarafından l401-1402 yılında yaptırılmıştır. Eski bir kaynakta da yıkılan minarenin Hacı Hasan tarafından onarıldığı,Pir Ali Bey oğlu Pirtan Bey tarafından yenilendiği yazılıdır.

  Caminin minberini Hacı Recep Bey isimli bir sanatçı yapmıştır.


  Dikdörtgen planlı cami çeşitli onarımlar nedeniyle günümüze orijinal durumu ile gelememiştir. Taş temelli,tek katlı, kerpiç duvarlı caminin üzeri düz bir damla örtülmüştür.İçerisinde önemli bir mimari bezeme bulunmamaktadır. Köşedeki temk şerefeli minare yuvarlak gövdeli,taş külahlıdır.

  Cami l734’de Hacı Süleyman,1767’de Halil Bey,1794 de Kiğı Mirlivası Mehmet Paşa onarmıştır.

  Caminin avlusunda Kiğı eşrafından Hacı Mehmet Efendi’nin mezarı bulunmaktadır. Bu kişi ilminin yanı sıra biniciliği ve silahşorluğu ile de tanınmıştır. Hacı Mehmet Efendi, Şeyh Hacı Yusuf Efendi aracılığı ile Palulu Şeyh Mahmudi Samini Efendi’den icazet almış ve konağının yanına bir mescit ile kütüphane yaptırmıştır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Bingöl İli Cami ve Mescitleri

  Reklam  Bingöl İli Cami ve Mescitleri başlığında düşünüldüğünde pek çok cami vardır fakat tarihi açıdan Kiğı Camisi (Kiğı) önem arzeder bu camii Pir Ali Bey tarafından 1400 lü yıllarda yaptırılmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi