Kaya Çelebi Camisi (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Kaya Çelebi Camisi (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Kaya Çelebi Camisi (Merkez)

  Reklam  Kaya Çelebi Camisi (Merkez)

  Forum Alev


  Kaya Çelebi Camisi (Merkez)

  Eski Van’ın Orta Kapı Mahallesi’nde bulunan Kaya Çelebi Camisi, vakfiyesinden öğrenildiğine göre Kaya Çelebizade Koçi Bey tarafından 1660 tarihinde yapımına başlanmış, Koçi Bey’in öldürülmesi üzerine de Cem Dedemoğlu Mehmet Bey tarafından 1662’de tamamlanmıştır. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1993 yılında restore edilmiştir.

  Cami iki renkli kesme taştan kare planlı olarak yapılmıştır. Üzeri tromplu bir kubbe ile örtülmüştür. Kuzeyinde beş bölüm halinde son cemaat yeri bulunmaktadır. Son cemaat yerinden ibadet mekânına giriş kapısı ve yanındaki pencereler bitkisel ve geometrik motiflerle bezelidir.

  İbadet mekânı değişik formlarda pencerelerle aydınlatılmıştır. Giriş ekseninde bulunan mihrap kalker taşından yapılmış ve mukarnaslı bir bordürle çevrelenmiştir. Mukarnaslı olarak sonuçlanan mihrap geometrik ve bitkisel bezemelidir.

  Caminin kuzeybatı köşesindeki minaresi kare kaide üzerinde tek şerefeli ve silindirik gövdelidir. Bu yapı Eski Van’da ibadete açık olan tek camidir.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kaya Çelebi Camisi (Merkez)

  Reklam  van ortakapı mahalleinde bulunan Kaya Çelebi Camisi 1660 yılında yapılmış olup 1990 yılında vakıflar genel müd tarafından restore edilmiştir kesme taştan yapılan yapı minaresi tek şerefelidir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi