Sağman Camisi (Pertek)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Sağman Camisi (Pertek) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Sağman Camisi (Pertek)

  Reklam  Sağman Camisi (Pertek)

  Forum Alev


  Sağman Camisi (Pertek)

  Tunceli Pertek ilçesi, Sağman Köyü’nde bulunan bu caminin kitabesi bulunmamakla beraber kaynaklardan Keyhüsrev Bey’in oğlu Salih Bey tarafından 1555 yılında yaptırıldığı öğrenilmektedir.

  Kesme taştan ve renkli taşlardan yapılan cami kare planlı olup, üzeri kasnaklı bir kubbe ile örtülüdür. Son cemaat yerindeki giriş kapısı mukarnaslı olup, Selçuklu taş işçiliğinin güzel örneğini yansıtmaktadır. Mihrap ve minber herhangi bir özellik taşımamaktadır.

  Caminin yanındaki minaresi kesme taş kaideli, yuvarlak gövdelidir. Diğer minarelere göre farklı olarak minareye dışarıdan çıkılmaktadır. Minare gövdesi üzerinde alçı bezemeler dikkati çekmektedir. Ayrıca çeşitli yerlerden toplanan çiniler bu minare üzerine yerleştirilmiştir.

  Caminin yanında altıgen planlı renkli taştan bir türbe bulunmaktadır. Bu türbenin kime ait olduğu bilinmemektedir. Büyük olasılıkla Salih Bey’in burada olduğu gömülü olduğu sanılmaktadır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Sağman Camisi (Pertek)

  Reklam  Tunceli'nin Pertek ilçesinde bulunan Sağman camisi Selçuklu taş işçiliğini yansıtmaktadır.Caminin minare kısmında çini örnekleri bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
pertek köyleri,  pertek sağman köyü,  pertek sağman salih bey camii
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi