Çemişgezek (Tağar) Köprüsü (Çemişgezek

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Çemişgezek (Tağar) Köprüsü (Çemişgezek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Çemişgezek (Tağar) Köprüsü (Çemişgezek

  Reklam  Çemişgezek (Tağar) Köprüsü (Çemişgezek

  Forum Alev


  Çemişgezek (Tağar) Köprüsü (Çemişgezek)

  Tunceli ili Çemişgezek ilçesine 3 km. uzaklıkta, Tağar Çayı üzerinde bulunan köprü kitabesinden öğrenildiğine göre, h. 1222 ( 1807–1808) tarihinde Yusuf Ziya Paşa tarafından Ova köyleri ile bağlantıyı sağlamak amacı ile yaptırılmıştır. Halk arasında Aşağı Köprü olarak da tanınmaktadır.

  Köprünün kitabesinin okunan kısımları şöyledir:

  ”Maşallah
  ……Kıldı şad ihya-ı hamid –abad
  Eyleye ya rab….cisr-i nevi cad
  Banisine namzeyledi bir tarih
  Cihan durdukça ma’murede hak bu cisr-i bünyadı Sene 1222 (1807–1808).”

  Diyarbakır Valisi Akif Paşa tarafından da 1856 yılında onarılmıştır. Ayrıca batı ve güney cephesindeki kitabelerden öğrenildiğine göre ise h. 1332 (1906) tarihinde bir kez daha onarılmıştır.

  Mamuret’ül Aziz Salnamesi de (h.1307 m.1891–1892) köprü ile ilgili bilgiler vermektedir:

  “Kasabanın pişgahında cereyan eden doğar nehri üzerinde iki adet kargir köprü mevcut olup kemer formu sivridir. Kemer uzunluğu ise 16 metredir. Su seviyesinden kilit taşına kadar olan yükseklik 9.2 metredir. Kesme taşlarla yapılan köprü iki profillidir. Köprü başlarında dört tane kaba taş vardır ki birinin üzerinde bir vazodan çıkan üç servi motifi vardır. Onun için halk servili köprü de demektedir.”

  Kesme taştan yapılmış olan köprü 29.00 m. uzunluğunda olup, 4.35 m. genişliğindedir. Köprünün tempan duvarları moloz taştan yapılmıştır. Ortaya doğru yükselen sivri kemerli tek gözlü köprü yanlara doğru alçalmaktadır. Günümüze sağlam bir durumda gelmiş ancak, köprünün yakınına yeni bir köprü yapılmış ve bu köprü anıt niteliğinde korunmaktadır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Çemişgezek (Tağar) Köprüsü (Çemişgezek

  Reklam  Tunceli ili Çemişgezek ilçesindeki Çemişgezek köprüsü tagar çayı üzerindeki köprü Yusuf Ziya paşa tarafından diğer köylerle bağlantı kurulması için yaptırılmıştır. Günümüzde hala ayakta durmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi