Hanım Köprüsü (Pülümür)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Hanım Köprüsü (Pülümür) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hanım Köprüsü (Pülümür)

  Reklam  Hanım Köprüsü (Pülümür)

  Forum Alev


  Hanım Köprüsü (Pülümür)

  Tunceli ili Pülümür ilçe merkezine 3 km. uzaklıkta, Pülümür Çayı üzerinde bulunan bu köprünün kitabesi günümüze gelememiş, kaynaklarda da yeterli bilgiye rastlanmamıştır. Bu nedenle de ne zaman ve kimin tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir.

  Bu köprü ile ilgili bir söylence bulunmaktadır. Bu söylenceye göre; Pülümür Çayı üzerinde bir hanım tarafından bir su kemeri yapılması istenmiş, kemer ve yanındaki köprünün yapımı için bir taşçı ustası görevlendirilmiştir. Bir de şart koşmuştur. Köprünün yapımında kullanılacak taşlar Tercan’dan getirilecek ve taşlar ne bir eksik, ne de bir fazla olacaktır. Bu şekilde eksiksiz tamamlandığında usta ile evleneceğini, aksi halde de ustanın boynunu vurduracağını söylemiştir. Taşçı ustası belirlediği sayıdaki taşları eksik ve fazla olmadan köprüyü tamamlamış ve hanımla da evlenmiştir.

  Köprü moloz taştan ve tek gözlü olarak yapılmıştır. Köprü yakınında kaleye su taşımak için bir çıkış yolu bulunmaktadır. Günümüzde harap durumdadır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Hanım Köprüsü (Pülümür)

  Reklam  Tuncelideki pülümür çayı üstüne kurulan Hanım köprüsü ne zaman ve kimin tarafından yaptırıldığı bilinmemekte olup bazı rivayetler vardır. Günümüze kadar gelen körünün durumu kötü bir haldedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi