Hamamı Atik (Eski Hamam) (Çemişgezek)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Hamamı Atik (Eski Hamam) (Çemişgezek) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hamamı Atik (Eski Hamam) (Çemişgezek)

  Reklam  Hamamı Atik (Eski Hamam) (Çemişgezek)

  Forum Alev


  Hamamı Atik (Eski Hamam) (Çemişgezek)


  Tunceli ili Çemişgezek ilçe merkezinde, çarşı içerisinde bulunan bu hamamın giriş kapısı üzerinde biri Türkçe, diğeri de Arapça olmak üzere iki kitabesi bulunmaktadır. Arapça olan kitabede Uzun Hasan’ın oğlu Yakup Bahadır Han’ın ismi geçmektedir. Ancak onun tarafından yaptırıldığı da belirtilmemiştir. Türkçe kitabede ise Hacı Ali Ağa tarafından 1762–1763 yılında onarıldığı yazılıdır. Bu durumda hamamın XV. yüzyılda yapıldığı ve XVIII. yüzyılda da onarıldığı anlaşılmaktadır.

  Akkoyunlu dönemine tarihlenen hamam kesme ve moloz taştan yapılmış yer yer de tuğlalar kullanılmıştır. Giriş kısmı onarımlar sırasında değiştirilmiştir. Küçük bir kapıdan oldukça geniş bir mekâna, oradan da soyunmalık kısmına geçilmektedir. Soyunmalıktan sonra ılıklık ve sıcaklık bölümleri gelmektedir. Ilıklık kısmı kareye yakın dikdörtgen planlı olup, üzeri küçük bir kubbe ile örtülüdür.

  Sıcaklık haç planlı olup, üzeri merkezi bir kubbe, yanları da beşik tonozlarla örtülüdür. Sıcaklığı boydan boya külhan kısmı kesmektedir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Hamamı Atik (Eski Hamam) (Çemişgezek)

  Reklam  Tunceli iline bağlı Çemişgezek ilçesindeki Ati eski hamam oldukça eskilere dayanan tarihi bir hamadır.Kapısının üzerinde Türçe ve Arapça kitabeler bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi