Hasan Gazi Türbesi ve Şehitlik Anıtı (Darende)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Hasan Gazi Türbesi ve Şehitlik Anıtı (Darende) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hasan Gazi Türbesi ve Şehitlik Anıtı (Darende)

  Reklam  Hasan Gazi Türbesi ve Şehitlik Anıtı (Darende)

  Forum Alev
  Malatya ili Darende ilçesinde, Şehitlik Tepesi olarak anılan yerde “Fahr'ül Ulema Seyyid'üş-Şüheda” Seyyid Hasan Gazi’nin türbesi bulunmaktadır. Hasan Gazi, Hz. Peygamber'in torunlarından, Hüseyin Gazi'nin kardeşi, Seyyid Battal Gazi'nin amcası ve aynı zamanda kayınpederidir. Hasan Gazi Abbasiler döneminde Zengibar kalesinin kuşatmasında 830 yılında şehit olmuştur.

  Türbe mescit inşası ve çevre düzenlemesi Sarımehmetzâde Mimar Yücel Sarı ve çocuklarının katkılarıyla Es Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı'nca yapılmıştır. 26 Ağustos 2005 tarihinde açılışı yapılarak hizmete sunulmuştur.

  Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı H. Hamidettin Ateş’in teklifi, Darende Belediyesi’nin ve Mimar Yücel Sarı’nın da destekleriyle Darende'de Şehit Hasan Gazi Türbesi’nin bulunduğu tepeye bir Şehitlik Anıtı’nın yapılması için çalışmalarına 2003 yılında başlanmış, 26 Ağustos 2005’te açılmıştır.

  Bu şehitlikte I.Dünya Savaşı'nda, İstiklâl Savaşı’nda, Osmanlı-Rus Savaşı’nda, Kore'de, iç isyanlarda, Trablusgarb'ta ve terörle mücadelede şehit olan pek çok Darendeli bulunmaktadır. İsmi tespit edilen 92 şehidin isimleri birer mermer levhalara yazdırılarak Şehitlik Anıtı içerisine konulmuştur.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Hasan Gazi Türbesi ve Şehitlik Anıtı (Darende)

  Reklam  yeni bir yapı yapım tarihi 2005 yılıdır Hasan Gazi Türbesi ve Şehitlik Anıtı (Darende) malatyada bulunuyor ayrıca şehitlikte 92 şehit olan kişinin adı birer mermer levhalara yazılmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi