Hasan Kale ( Pasinler-Hasankale)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Hasan Kale ( Pasinler-Hasankale) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hasan Kale ( Pasinler-Hasankale)

  Reklam  Hasan Kale ( Pasinler-Hasankale)

  Forum Alev


  Erzurum Hasankale ilçesinde bulunan Hasan Kale’yi İlhanlıların son döneminde, İlhanlı Emiri Hacı Toğay’ın oğlu Hasan Bey l339’da yaptırmıştır. XVI.yüzyılda Kanunu Sultan Süleyman kalenin onarımını yaptırmıştır.

  Kale kuzeyde sarp kayalıklara dayanmaktadır. Kale iç ve dış olmak üzere iki bölümden yapılmıştır. Kesme taş ile moloz taşın kullanıldığı kalenin İç Kale kapısı ile duvarları günümüze gelebilmiştir. Evliya Çelebi kalenin çevresinin bin adım olduğundan ve etrafında hendek bulunmadığından söz etmektedir. Kalenin güney yönündeki duvarları arazi konumundan ötürü diğerlerinden çok daha yüksek yapılmıştır. Kalenin Erzurum Kapısı batı yönünde olup Evliya Çelebi’den öğrenildiğine göre burada demir kanatlı büyük bir kapısı varmış.

  İç Kale’nin içerisinde Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırmış oluğu bir mescit ile Sultan IV.Murat dönemine ait bir kasrın kalıntıları bulunmaktadır. Ancak bu yapılar ile ilgili yeterli bir bilgiye kaynaklarda rastlanmamıştır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Hasan Kale ( Pasinler-Hasankale)

  Reklam  Hasan Kale ( Pasinler-Hasankale) erzuruma bağlı bir kale ve aynı zamanda erzurumun ilçesidir kale ilhanlılar döneminde yapılmış olup kanuni döneminde onarılmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi