Alim Oğlu Kümbeti (Ahlat)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Alim Oğlu Kümbeti (Ahlat) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Alim Oğlu Kümbeti (Ahlat)

  Reklam  Alim Oğlu Kümbeti (Ahlat)

  Forum Alev


  Alim Oğlu Kümbeti (Ahlat)
  Ahlat, Tahtı Süleyman Mahallesinde bulunan bu kümbet XIII.yüzyılda yapılmıştır. Kümbetin kaidesi 8.33 X 8.33 m. ölçüsünde kare planlıdır. Ancak kümbetin üst kısmı tamamlanamadan yarım bırakılmıştır. Yarıya yakın kısmı toprak içerisine gömülmüş olan kümbetin altındaki, ayna tonozlu mumyalık kısmına doğudaki yuvarlak bir kapıdan girilmektedir. Kaidenin köşelerindeki ikişer üçgen pahla dört köşeden,on iki kenara geçilmekte ve sonra da birbirine geçmiş kırık hatlardan oluşan zencerek motifi tüm gövdeyi kuşatmaktadır. Bunun üzerinde balık kılçığı motifli ince profilli ikinci bir kuşak bulunmaktadır.

  Gövde dikey hatlı, ince kabartmalı hatlarla dikine bölümlere ayrılmıştır. Kümbetin 4.20 m.ye varan duvarları tamamlanamamıştır.Yıkılmış olabileceği de düşünülmektedir. Pencere üzerinde kümbetin en zengin motifleri yer almaktadır. Burada geometrik bezemeler, mukarnas dolguları görülmektedir. Ancak pencerelerin yanı sıra kapı üstü silmeleri bezemesiz bırakılmıştır.Yalnızca güney penceresinin zencerek motifi ile bezenmiş oluşu burasının mihrap olarak kullanılacağı izlenimini vermektedir.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Alim Oğlu Kümbeti (Ahlat)

  Reklam  Alim Oğlu Kümbeti (Ahlat) ta bulunmaktadır değişik bir mimari yapı altı kare planlı üstü ise dairesel bir yapı olan kümbet 1300 lü yıllarda yapılmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi